آبکاری طلا

آبکاری طلا 

برای زیبایی و جذابیت هر چه تمامتر کار تولید شده با استفاده از تکنولوژی آبکاری روی سطح کار را به 12 رنگ می توان تغیر داد. بطور مثال زمانی که می گویند طلای سفید در حقیقت منظور طلای متمایل به سفید می باشد. چون ماهیت طلا به رنگ زرد است.

به دلیل آنکه که طلا فلزی بسیار نرم است، اگر انگشتری را با طلا خالص 24 عیار ساخته شود، در زمان کمی شکل خود را از دست داده و دفرمه می گردد. به همین جهت لازم است مقداری قلز همگون با طلا به آن اضافه کرد تا مقداری سخت تر شود.

فلز دوم بسته به رنگ مورد دلخواه انتخاب می شود . با افزوده شدن به طلا نه تنها باعث پایین آوردن عیار طلا از 24 به 18 ( که عیار استاندارد ایران می باشد) می شود،بلکه سبب سختی طلا نیز می گردد. اما نتیجه کار با توجه به این که 18 بخش از طلای ساخته شده خود طلا با رنگ زرد و 6 قسمت از سایر فلزات و آلیاژ های مورد نیاز است، رنگ طلا تا حدی به فلز میهمان متمایل خواهد بود اما پایداری رنگ زرد طلا به دلیل مقدار دو برابری طلا پایداری خود را حفظ می کند.

دوره آبکاری طلا
آبکاری طلا

آبکاری طلا 

برای اینکه رنگ طلای ساخته شده به رنگ مورد نظر تغییر کند .لازم است مقدار کمی از قلزات مربوط به این کار را به صورت روکش روی طلای اصلی نکشند. برای این منظور از روش آبکاری استفاده می نماییم. به عنوان مثال اگر طلای ساخته شده متمایل به رنگ سفید است باید برای اینکه کاملا سفید شود با آب رادیم که فلزی گران تر از طلا می باشد آن را روکش نمود.

حاصل این فرآید را آبکاری یا پوشش گری فلزات قیمتی می گویند .که در گروه فعالیت های عملیات پایانی یا فینیشیگ قرار دارد.

کدام فلزات را می‌توان با طلا آبکاری کرد؟

می توان گفت تقریبا تمام فلزات را می‌توانیم در فرایند آبکاری الکتریکی روکش طلا کنیم اما اساساً  مصنوعاتی از جنس نقره ، برنج ، مس و نیکل فلزات مناسب‌ تری برای این کار می باشند.

باید به این نکته توجه داشت که روکش طلا با طی زمان به مرور از بین می‌رود و لازم است دوباره آن را آبکاری شود. البته اگر روکش طلا با قطر مناسب انجام شده باشد، از مقاومت بالایی برخوردار است و حتی امکان دارد تا سال‌ها با کم ترین مقدار تغییر به همان شکل باقی بماند.

دوره آبکاری طلا
آبکاری طلا

چه نکاتی را باید جهت حفظ درخشندگی طلا و پیشگیری از خورده شدن زود هنگام آن رعایت کنیم؟

زیورآلاتی که با طلا آبکاری شده‌اند را از مواد شیمیایی و خورنده دور نگه دارید. تا جایی که برایتان امکان دارد در هنگام نظافت منزل و شستشو با مواد شونده و شیمیایی زیور آلات آبکاری شده را کنار بگذارید تا به آن ها آسیبی نرسد . اگر انگشتر نقره با طلا آبکاری شده، هنگام ظرف شستن یا شستن دست‌ها آن را از انگشت در بیاورید تا در تماس با مواد شوینده قرار نگیرد.

افرادی که عرق زیاد و تندی دارند باید این طلای روکش شده را کم تر از بقیه در تماس با پوست بدن خود قرار دهند.از پاشیدن عطر و ادکلن روی طلای روکش شده خودداری کنید.

مراحل آبکاری طلا

در دوره آبکاری طلا از آموزشگاه طلاسازی فتاحی در تهران آموزش  روکش کردن یک قطعه طلا توسط طلاساز به روش الکترولیز را آبکاری می‌گویند که در طی مراحل متفاوت انجام می شود .

1. آماده سازی:

تمیز کردن و براق کردن زیرکار در آبکاری کردن طلا امری ضروری است. این کار معمولا توسط دینام انجام می شود . روی دینام فرچه های موئی، نمدی یا پنبه‌ ای قرار گرفته است که همراه با روغن پنزا برای از بین بردن خط های تقریبا عمیق از آن استفاده می شود . برای براق کردن روی کار هم از پولیش مخصوص طلا و فرچه موئی استفاده می کنیم .

دوره آبکاری طلا
دوره آبکاری طلا

2. شستشو:

زیرکار را با پودر شوینده و آب داغ می شوییم تا تمام چربی‌ها از بین بروند ، سپس آن را در محلولی متشکل از ۳۰ گرم سیانور پتاسیم یا سدیم (NACN یا KCN) در یک لیتر آب مقطر می ریزیم و در آخر هم با آب شهری آن را آبکشی می کنیم .

3. لیزگیری:

زیرکار که قرار است روکش طلا گردد را داخل محلولی تشکیل شده. از یک لیتر آب مقطر ۱۰۰ یا یک لیوان اسید سولفوریک غلیظ (H¬۲SO4) قرار می دهیم. بعد با آب شهر می شوییم و در پایان کار هم فلز را به وسیله  خاک اره خشک می کنیم تا همه رطوبت فلز گرفته شود.

4. وان آبکاری:

زیرکار را داخل محفظه‌ای شیشه ‌ای از نوع پیرکس، فایبر گلاس یا وان (محفظه) فلزی با پوشش P.V.C قرار می دهیم و الکترولیت را روی آن می ریزیم .

جهت تهیه الکترولیت لازم است آب مقطر، یک گرم طلا با عیار بالا، ۳گرم هیدروژن، ۵ گرم سیانور سدیم یا پتاسیم، ۳گرم کربنات سدیم یا پتاسیم، یک لیوان جوهر نمک و یک چهارم لیوان محلول آمونیاک را با هم مخلوط کنیم. البته این عمل باید به روش تخصصی و مرحله ‌به مرحله و به وسیله کارشناس انجام گردد.

حداکثر زمان انجام آبکاری ۳۰ ثانیه می باشد زیرا طولانی‌تر شدن زمان باعث کدر شدن قطعه ی آبکاری شده می شود .

دوره آبکاری طلا
آبکاری طلا

مهمترین مبحث هایی که در دوره آبکاری طلا آموزش داده می شود:

1- عیار کردن آب طلای زرد

2- آشنایی و کارعملیاتی با محلول آب زرد شامل: الف. ولتاژها   ب.دماها  ج.رنگهای زرد و طیف آن  د.مدت زمان آبکاری

3- عیار کردن آب سفید یا رادیوم شامل: الف. ولتاژها   ب.دماها  ج.رنگهای زرد و طیف آن  د.مدت زمان آبکاری

4- عیار کردن محلول چربی گیری

5- عیارکردن آب رز گلد

6- ابزار و وسایل لازم

7- آبکاری ماژِیکی

کلام آخر

برای آگاهی از زمان و نحوه ی برگزاری دوره های طراحی طلا و جواهرات و،  گوهر شناسی ، مخراج کاری ، ذوب کردن طلا ،  انواع آبکاری طلا و قلم زنی می توانید با شماره تلفن های آموزشگاه طلا سازی فتاحی در تهران تماس بگیرید .

شماره تماس :

09123637383

02166480490

02632222268

02632400324

 

آبکاری طلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.