دوره آموزشی طراحی طلا و جواهرات

طراحی طلا و جواهر از زمانهای دور در واقع از موقع کشف فلزات گرانبها مثل طلا و نقره طرفداران بسیاری داشته و هر روز به محبوبیت این رشته افزوده می شود .برای شروع این شغل پر درآمد دو نکته ساده نیاز است ، یک آموزش و دو ایده اگر آموزش و فراگیری طراحی طلا و انواع جواهرات را به صورت اصولی و حرفه ای شروع  شود، شخص دارای آینده ای روشن خواهد بود.

طراحی جواهرات و فلزات به دو صورت انجام می شود:

الف . طراحی جواهرات دستی

طراحی جواهرات با استفاده از دست یکی از شیوه های کلاسیک و پرکاربرد در طراحی جواهرات می باشد که به عنوان یک سرگرمی در کنار منبع درآمدی که می تواند داشته باشد، به شمار می آید. در واقع شما در هنگام طراحی باقلم و کاغذ استعداد و خلاقیت خود را شکوفا می کنید و هر آنچه که در تخیلات و ذهن شما وجود دارد را می توانید بر روی کاغذ پیاده کنید.

ب .طراحی جواهرات با کامپیوتر

با رشد و پیشرفت علم و تکنولوژی، طراحی جواهرات با نرافزار های سه بعدی و نرم افزار های طراحی جواهرات با کمترین زمان ممکن و دقت بسیار بالا انجام می شود. می توان قبل از ساخت جواهر با مدل سه بعدی تمام ویژگی ها و سنگ هایی که در طراحی آن به کار برده می شود، ملاحظه شود و از وزن طلا و آلیاژی که قرار است در ساخت جواهر از آن استفاده شود، مطلع شد.

در سال‌های اخیر با رشد و پیشرفت تکنولوژی علاقه سازندگان و تولیدکنندگان جهت کاربرد از تکنولوژی و خروج از سبک سنتی و دستی سبب ایجاد بازار کار خوبی برای کسانی که آشنایی با نرم‌افزار طراحی دارند فراهم کرده است. امروزه ایران با عنایت به سنت و فرهنگ حاکم بر کشور، یکی از بزرگ‌ترین مصرف کنندگان طلا و جواهر در دنیا است که طبق آمار جهانی اغلب جزو ۵ کشور اول دنیا در استفاده طلا و جواهر می‌باشد. تقریباً بیشتر از ۷۰ درصد تولید طلا و جواهر در کشور به روش سنتی انجام می‌شود که به علت زمان بر و پر هزینه بودن این شیوه، تولید کنندگان و سازندگان سنتی طلا و جواهرات علاقه و تمایل بیشتری برای کاربرد دستگاه‌های و نرم افزارهای جدید و پیشرفته پیدا می‌کنند. در خارج از کشور طراحی طلا و جواهرات با استفاده از نرم‌افزار قدمت بیشتر و بازار کارآمد فعال‌تری دارد و نیز در کشورهای شرق آسیا نیز داشتن این تخصص از موقعیت کاری بسیاری بالایی دارا می باشد. همچنین در کشورهای اروپایی و آمریکایی هم به علت برخورداری از تکنولوژی‌های جدید و پیشرفته در زمینه طراحی طلا و جواهر، بازار کار جهت جذب نیروی طراح بسیار بالاست.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اهمیت سرعت کار و همچنین کم هزینه‌تر شدن بهای تمام شده محصولات، تولیدکنندگان به کاربرد از نرم افزارهای طراحی مانند راینو و ماتریکس روی آورده اند. به همین جهت متخصصین در این زمینه بازار بسیار پرطرفداری در کشور به دست آورده اند.

کاربرد نرم افزارهای طراحی مانند ماتریکس خصوصیاتی دارند که سبب رونق هر چه بیشتر آن‌ها شده است مانند: سرعت و دقت بیشتر در طراحی، کاهش خطا، کیفیت بالای قالب و امکان ساخت قالب‌های پیچیده و خاص. با توجه به ویژگی‌های این نرم‌افزار کمیت و کیفیت محصولات صنعتی بسیار افزایش پیدا کرده‌اند و تاثیر بسزایی در رونق بازار طلا و جواهر گذاشته است. و همچنین باعث شده است که افراد سریعتر و حرفه‌ای‌تر در مقایسه با روش‌های سنتی وارد بازار کار جواهرات شوند.

مزیت طراحی جواهرات با نرم افزار های کامپیوتری

– دقت و سرعت بالای نرم افزار ها

-رفع محدودیت ها ی طراحی با روش سنتی

– امکان کاهش حجم کار

– امکان تعیین کردن تعداد و وزن سنگهای مصرفی قبل از ساخت و در نهایت محاسبه سریع تر قیمت

– طراحی با نرم افزار های ماتریکس و راینو گلد این امکان را میدهد تا مدل سه بعدی اولیه را قبل از ساخت مشاهده کرده و تغییراتی را به لحاظ شکل , سایز , رنگ و متریال را ایجاد کرد.

-قیمت پایین ابزار و تجهیزات لمورد نیاز جهت طراحی با رایانه در مقایسه با روشهای سنتی

-افزایش سرعت , دقت و ظرافت در طراحی و رفع محدودیتهای طراحی طلا وجواهر با دست .

مخاطبان دوره آموزش طراحی طلا و جواهر چه کسانی هستند ؟

در این زمینه کلیه ی فارغ التحصیلان و دانشجویان طراحی صنعتی ، طراحی لباس ، مد ، هنر ، هنرهای تجسمی ، معماری ، نقاشی ، گرافیک ، صنایع دستی ، قالیبافی ، و ……… و همچنین تمامی افرادی که به واسطه داشتن طبع هنری و دید خلاقانه علاقمند به این رشته ی هنری ظریف و خاص می باشند .

دوره آموزشی طراحی طلا و جواهرات