دوره گوهر تراشی

دوره گوهر تراشی برای افراد باهر رده سنی علاقمند ورود به بازار کسب و کار پرسود طلاسازی وگوهر تراشی مناسب است.

آیا می خواهید با گذراندن دوره گوهر تراشی وارد بازار کار شده و درآمد خوبی داشته باشید ؟

قصد دارید گام به گام و از ابتدا تا تخصصی ، گوهر تراشی را با استاد مجرب فرا بگیرید ؟

وآیا علاقمندید تا هر سنگ قیمتی یا نیمه قیمتی را به هر شکلی که می خواهید تراش بدهید و زیبایی های آن را چند برابر کنید ؟

آموزشگاه طلا سازی فتاحی از صفر تا صد دوره گوهر تراشی را به صورت عملی وارائه ی مدرک فنی و حرفه ای  برگزار میکند.

tel:09123637383
09123637383

دوره گوهر تراشی

به مرحله ای از تراش و صیقل دادن سنگ و نگین های با ارزش گوهرتراشی (لاپیداری)می گویند و کسی که گوهرها را می تراشد وجلا می دهد، گوهرتراش یا لاپیدار می گویند.

در اصل گوهر تراش با استفاده از مهارت های این رشته ، تجهیزات و ابزار آلات لازم و ساده می تواند، یک سنگ معدنی که از نظر ظاهر ، اندازه و ابعاد هندسی هیچ کاربردی ندارد ، به گوهری چشم نواز با سایزبندی مناسب درمقیاس خوب تبدیل کند.

درحقیقت مواد Gemstone سنگ که عمدتا برش داده نشده و صیقل داده نشده است و به عنوان مواد خشن وناهمواردر نظرگرفته می شود .ناهمواری و ناخاصی ها به آرامی کوبیده شده و تراش می خورند.

دوره گوهر تراشی
دوره گوهر تراشی

تاریخچه گوهر تراشی

اکتشافات باستان‌شناسان گویای این است که استفاده ازسنگ‌های قیمتی در زندگی انسان ها حدودا به 6 هزار سال پیش برمی‌گردد.آثار تاریخی نشان می‌دهند که ابتدایی ترین کاربرد سنگ‌های قیمتی در زندگی بشر، مصارف زینتی داشته است. ایرانیان از اولین اشخاصی بودند که با استفاده از سنگ های موجود در طبیعت و تغییر شکل دادن آنها، علم گوهرشناسی را پایه نهادند.

از جمله سنگ ها ی طبیعی یشم وکهربا وفیروزه و… اولین سنگ های تزیینی برای هزاران سال پیش است که با استفاده از کم ترین امکانات با هنر ذوق وسلیقه انسان ها برش داده شد.

دلایل محبوبیت دوره گوهر تراشی

اصلی ترین دلیل محبوبیت دوره گوهر تراشی، تهیه تجهیزات با کمترین هزینه و کوتاه ترین زمان ممکن. زیبایی‌های زیادی در گوهرتراشی وجود دارد و می‌توان دنیای جدیدی از طیف رنگها را کشف کرد. به گونه‌ای که بیشتر افراد علاقمند در این رشته با اندک سرمایه و ابزارخیلی ساده می‌توانند این کار را حتی درکوچکترین قسمتی از منزل یا کارگاه  شروع بکار کنند.

گوهرتراشی کار سختی نیست و همه بعد از گذراندن این دوره ها ظرف مدت 3 ماه می‌توانند، کاملا حرفه ای وارد بازار کار شوند . البته هرچه افراد ذوق و سلیقه بیشتری داشته باشند ، ارزش کار نهایی تولید شده بالاتر می رود .

دوره گوهر تراشی
دوره گوهر تراشی

مراحل کار گوهر تراشی

اولین مرحله‌ی گوهرتراشی، بُرش سنگ‌هاست که به اندازه‌های مختلف بریده می‌شود. در مرحله‌ی دوم، سنگ‌ها تراش داده می‌شوند. تراش‌ها هم به طور کلی به دو دسته‌ی ساده و زاویه‌ای تقسیم می‌شود.

تراش گوهر

گوهرها به دو روش تراش ساده و تراش زاویه دار ، برش و صیقل می خورند.

روش ساده: سنگ های مورد نظر در انواع گرد، برجسته، منحنی و … تولید می شوند .

 روش زاویه دار: با ابزار و دستگاه های خاصی روی گوهرها کار می شود و آن ها را برش می دهد به طوری که به قیمت و ارزش گوهر اضافه می شود؛ چراکه در آخر، گوهری با ابعاد و زاویه ی خیره کننده تولید خواهیم کرد.

مبانی و اصول گوهر تراشی

اصول وتکنیک های متنوع زیادی هستند که در گوهر تراشی مورد استفاده قرار می گیرند. اولین مرحله در آموزش دوره گوهر تراشی تامبل کردن است.

 • تامبل کردن (Tumbling)

تامبل کردن یعنی زمانی که در آن سنگ تراش نخورده (راف) در یک ظرف استوانه ای گرداننده قرارمی گیرد. درداخل این ظرف ساینده هایی وجود دارد که سنگ ظریف تر می شود وتا جایی ادامه پیدا می کند که سنگ، پولیش شده به نظر برسد.

 • تراش کابوشن (Cabbing)

تراش کابوشن رایج ترین تکنیک در دوره گوهر تراشی است.  کابوشن ها، سنگ هایی هستند که کفی تخت دارد ولی قسمت بالایی آن ها به شکل خمیده است. این مرحله در مقایسه با تامبلینگ، مستلزم تلاش بیشترو استفاده ازتجهیزات بیشتراست.

در این تکنیک، ابتدا سطحی مورد نظر(انگشترو گوشواره یا مدال و دستبند) را که می خواهیم نگین بر آن قرار بگیرد، انتخاب می کنیم. وبعد سنگ مورد نظر را تراش می دهیم و این کار را تا جایی ادامه دارد که گوهر به شکل و نقش مدنظر برسد و درآخر نگین را در دستگاه خرد کن و برش سنگ قرار می دهیم.تا زمانی که به یک سطح صاف آیینه ای که بتوان صورت خود را در سنگ مشاهده کرد، انجام می دهیم.

 • تراش مهندسی (Faceting)

در تراش مهندسی، سنگ مدنظر به شکل پر جلا و درخشان تراش می خورد و به سنگ زاویه داده می شود. به عبارتی به شکل زاویه دار تراش می خورد ومحصول کار ، گوهری با سطح صاف، درخشان و براق است.

 • تراش هنری (Carving)

بعد از تراش مهندسی، تراش هنری از مراحلی است که فرآیند دشوار دارد و نیاز به مهارت بالا، صبر و استعداد داریم. یک نوع از کاروینگ Cameo یا برجسته کاری است. در این تراش نقش های زیبایی روی سنگ نگاشته می شود ؛ سپس تراش می خورد .

 • سوراخ کاری (Drilling)

برای سوراخ کردن گوهر، باید از مته های هسته الماس بسیارکوچک به همراه مقداری آب،با سرعت کم و فشار وارده پایین استفاده کنیم. علامت های اضافی و یا خراش اطراف ورودی و روزنه های بین سوراخ ها را می توان مجددا با استفاده از خمیر الماس یا سنباده لاستیکی سیلیکون پولیش بدهیم.

سر فصل های دوره گوهر تراشی

دوره آموزش گوهرتراشی ( آموزش تراش دامله ) یک دوره آموزش جامع جهت تسلط کامل بر گوهرتراشی است . با یادگیری اصولی می توانید با در دست داشتن مدارک معتبر و وارد بازار کار گوهرتراشی شوید و در داخل یا خارج از کشور فعالیت کنید .

 • آشنایی با انواع سنگهای طبیعی و مصنوعی و سنگهای بدلی
 • آموزش توسط اساتید مجرب و تحصیل کرده GIA
 • معرفی انواع مدل های تراش الماس
 • آشنایی با تراش فست و اصول آن
 • زاویه ی تراش ها
 • برش دادن سنگ راف
 • عمق سنجی سنگ
 • تراش زاویه دار
 • آشنایی و کاربرد  پولیش کاری
 • ابزارهای گوهرتراشی
 • تراش سنگ های قیمتی ونیمه قیمتی
 • تشخیص رکاب ماشینی، دستی
 • تراش عقیق
 • تراش دادن فیروزه
 • چگونگی نگهداری ابزار آلات
 • عوامل ارزش پذیری سنگ ها
 • آشنایی با وزن سنگ نسبت به حجم و اندازه
 • ارائه ی مدرک فنی و حرفه ای گوهر تراشی
 • معرفی ابزار وتجهیزات
دوره گوهر تراشی
دوره گوهر تراشی

دوره گوهر تراشی در آموزشگاه فتاحی

آموزشگاه طلاسازی فتاحی در تهران با بکارگیری اساتید مجرب از جمله نفر چهارم جهان درمسابقات طلا و جواهرسازی و از اساتیدی که خود افتخار آفرین در رشته طلا و جواهر سازی هستند، استفاده می شود. تا علاوه بر تدریس تراش گوهر، قلقها ،فوت و فن های این رشته نیز آموزش داده شود. آموزشگاه های حرفه ای و معتبر در تهران و کرج در تمامی دوره های تراش گوهر آماده ثبت نام و برگزاری کلاس های عملی می باشد.

 • آموزش گوهر تراشی در تهران

 • آموزش گوهر تراشی در کرج

مزایای شرکت در دوره گوهر تراشی طلا و جواهر

دوره آموزش این رشته یک دوره آموزش جامع جهت تسلط کامل برآن است . با یادگیری اصولی می توانید و با در دست داشتن مدارک معتبر وارد بازار کار  طلا و جواهر شوید و در داخل یا خارج از کشور فعالیت کنید .

 1. شرایط ادامه تحصیل برای دریافت دیپلم رسمی
 2. ارتقاء شغلی
 3. اخذ مدرک فنی حرفه ای گوهر تراشی در سطح بین المللی
 4. پشتیانی و حمایت از کارآموزان پس از اتمام دوره ها
 5. جذب سریع و راحت در شرکت ها
 6. معرفی  کار به هنرجویان
 7. دریافت کارت مربیگری و تدریس در آموزشگاه ها
 8. ارائه ی مدرک برای دریافت پروانه كسب کار
 9. امکان تکرار دوره های آموزشی در صورت عدم یادگیری به صورت نیم بها

بازارکار گوهر تراشی چگونه است ؟

کسانی که دوره گوهر تراشی را به اتمام می رسانند به سرعت جذب بازار کار می شوند، چون تقاضای این حرفه همواره بالا است.هم چنین از ویژگی های این شغل خود اشتغالی است . گوهر تراش میتواند با کم ترین امکانات از جمله یک کارگاه کوچک یا گوشه ای از خانه و خرید تجهیزات کم سریعا وارد بازار شود.

بر اساس آمارثبت شده ، آینده ای روشن در انتظار گوهر تراشان است و میتواند به سرعت در این شغل  پولسازی کرد.

پاسخ به پرسش های متداول

-چند مدل سنگ تزیینی در ایران وجود دارد؟

حدودا 200 نوع سنگ تزیینی در ایران وجود دارد که معروف‌ترین آن ها سنگ فیروزه‌ی نیشابور است.

-آیا دوره آموزش گوهرتراشی به پیش نیاز احتیاج دارد؟

خیر شرکت در دوره آموزش گوهرتراشی فتاحی پیش نیازلازم ندارد.

-آیا داپینگ در دوره گوهرتراشی آموزش داده می شود؟

بله، ازسرفصل های دوره آموزش گوهرتراشی داپلینگ است .

حرف آخر

با یادگیری همه تکنیک های لازم دوره گوهر تراشی ودر نهایت ورود به بازار کار با استفاده از کمترین امکانات و صرف هزینه کم، تبدیل به فردی موفق با کسب وکار پرسود و با تجربه شوید.

آموزشگاه طلا سازی فتاحی با تجربه بالا در زمینه گوهر تراشی،مینا کاری ، فروشندگی ، طراح طلا وجواهر سازی ، ریخته گری وآبکاری ، ساخت انواع طلا ووبرگزاری کلاس های عملی آماده ثبت نام هنرجوبان می باشد.

شما میتوانید برای یاد گرفتن تراش بروی سنگ ها با ما تماس بگیرید .

تلفن تماس :

تهران :09123637383 – 02166480490

کرج :02632222268 – 02632400324

 

دوره گوهر تراشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *