طلای سفید در مقابل نقره

طلای سفید در مقابل نقره

در نگاه اول، تشخیص تمایز بین طلای سفید و نقره برای چشمی که آموزش ندیده سخت است. هر دو نقره ای رنگ هستند، اما این دو فلز فراتر از ظاهر اولیه خود کاملاً متفاوت هستند.
زیورآلات نقره استرلینگ به یکی از محبوب ترین انتخاب ها در خرید جواهرات تبدیل شده است. جواهرات طلای سفید نیز محبوب هستند، اما تفاوت هایی بین این دو نوع فلز وجود دارد.
هنگام خرید جواهرات جدید چه فلزی را باید انتخاب کنید؟ بیایید فلزات نقره عیار و طلای سفید را با هم مقایسه کنیم.

تفاوت اصلی طلای سفید و نقره استرلینگ

طلای سفید در مقابل نقره
طلای سفید در مقابل نقره

1. طلای سفید در بالاترین عیار، طلای خالص 18 عیار است، در حالی که نقره استرلینگ 92.5 درصد نقره است.
2. طلای سفید از نظر ارزش بالاتر و گرانتر است، در حالی که نقره استرلینگ ارزش کمتری دارد و مقرون به صرفه تر است.
3. طلای سفید برای حفظ درخشندگی سفید نیاز به پوشش مجدد دارد، در حالی که نقره استرلینگ برای اینکه کدر نشود نیاز به تمیز کردن منظم دارد.
4. طلای سفید ضد خش و بادوام تر است، در حالی که نقره مستعد خراش است و نرم تر از طلا است.
5. طلای سفید درخشندگی کمتری دارد و می‌تواند رنگ زرد داشته باشد، در حالی که نقره استرلینگ رنگ سفید درخشان‌تری دارد.

طلای سفید چیست؟

طلای سفید در مقابل نقره
طلای سفید در مقابل نقره

طلای سفید مخلوطی از طلای خالص و سایر فلزات است که با ظاهری سفید رنگ، فلز را سخت‌تر می‌کند. به طور کلی، فلزات مورد استفاده در طلای سفید نیکل، نقره یا پالادیوم هستند و خواص طلای سفید بر روی آلیاژ مورد استفاده متفاوت است.

طلای سفید بر حسب قیراط اندازه گیری می شود. طلای خالص، طلای بیست و چهار قسمتی است. با این حال، طلای خالص برای استفاده در جواهرات بسیار نرم است. وقتی طلا با آلیاژهای دیگر مخلوط می شود، عیارهای کمتری مانند طلای 18، 14 عیار و 10 عیار می شود.

طلای سفید به طور دوره ای باید توسط یک جواهرساز دوباره با رودیوم پوشانده شود تا رنگ سفید آن حفظ شود. اگر فلز دوباره پوشش داده نشود، رنگ زرد ایجاد می کند. این مشکل بیشتر در نقاط سایش، مانند بالای حلقه، شاخک‌ها یا هر جایی که احتمال مالش حلقه وجود دارد، بیشتر خواهد بود. طلای سفید در برابر ضربه مقاوم‌تر است و مانند نقره دچار خوردگی نمی‌شود.

طلا همیشه به ثروت و الوهیت(ربوبیت)نسبت داده شده است، هزاران سال است که از آن به عنوان دکور و در عبادت استفاده می شده است. طلا به عنوان معیاری برای تصمیم گیری در مورد ثروت در نظر گرفته می شود و با پوشیدن قطعات جواهرات در مکان های خاص، مانند انگشتر، برای نشان دادن مالکیت زمین یا سلطنت، نشان می دهد که یک فرد چقدر ثروتمند است. طلا به عنوان ارز مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز به عنوان استاندارد پول در سراسر جهان در نظر گرفته می شود.

 

نقره استرلینگ چیست؟

طلای سفید در مقابل نقره
طلای سفید در مقابل نقره

نقره خالص در عین با ارزش بودن، فلزی بسیار نرم است که نمی‌توان از آن برای جواهرات استفاده کرد. بیشتر نقره با فلزات دیگری به نام آلیاژ ترکیب می شود تا نقره را بادوام تر و محکم تر کند. نقره استرلینگ رایج ترین فلز جواهرات گرانبها است و به دلیل درصد نقره که 92.5٪ نقره و 7.5٪ آلیاژهای دیگر است، “استرلینگ” نامیده می شود.

برای تأیید اینکه جواهرات شما نقره واقعی هستند، مطمئن شوید که مهر 925 را روی فلز پیدا کرده اید. حلقه ها آن را در داخل بند دارند و بیشتر گردنبندها آن را روی بند یا روی یک حلقه کوچک روی بند دارند.

نقره از دیرباز به عنوان یک فلز گرانبها مشابه طلا مرتبط بوده است. در طول تاریخ هم از نظر دارویی و هم از نظر زینتی ارزشمند بوده است. نقره به عنوان ارز مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز هم در بسیاری از کشورهای جهان نوعی پول است.

نقره استرلینگ و طلای سفید چه شباهتی دارند؟

هر دو فلز با آلیاژهای مس مخلوط می شوند. با این حال، هر دو فلز نیز به رنگ سفید یا نقره ای هستند و از نظر ظاهری بسیار شبیه هستند. رنگ نقره ای هر دو فلز می تواند با هر رنگ پوستی به خوبی کار کند و برای مردان و زنان جهانی است.

این رنگ فلزی همچنین با تمام سنگ‌های قیمتی به خوبی کار می‌کند ، زیرا بیشتر با بسیاری از رنگ‌های جواهر ترکیب می‌شود یا به عنوان رنگ ثانویه قرار می‌گیرد و به سنگ جواهر اجازه می‌دهد نقطه کانونی قطعه جواهر باشد.

هر دو فلز نیاز به نگهداری دارند. طلای سفید باید به طور دوره‌ای پوشش داده شود و نقره استرلینگ به تمیز کردن منظم نیاز دارد تا کدر نشود.

سختی هر دو فلز بسیار مشابه است. وزن عیار بالاتر طلای سفید به این معنی است که نرمی آن تقریباً برابر با نقره است. وزن عیار کمتر، مانند طلای سفید 10k، به اندازه نقره استرلینگ بادوام خواهد بود. طلای سفید در واقع آلیاژی است که از طلا، نقره، مس، نیکل یا پالادیوم ساخته شده است. در واقع در بیشتر طلای سفید نقره وجود دارد.

 

طلای سفید در مقابل نقره

طلای سفید در مقابل نقره
طلای سفید در مقابل نقره

نوع جواهراتی که به دنبال تهیه آن هستید بر تصمیم شما بین طلای سفید و نقره تاثیر بسزایی خواهد داشت. تحقیق برای حلقه نامزدی ؟ تفاوت های بین این دو را بخوانید تا تصمیم خود را آسان تر کنید.

دوام

هنگام خرید یک قطعه که هر روز می‌پوشید، مانند حلقه نامزدی، طلای سفید بهترین گزینه برای دوام طولانی مدت و مقاومت در برابر سایش است. با این حال، به خاطر داشته باشید که سختی طلای سفید به خلوص آن (یعنی: قیراط) بستگی دارد.

نقره نرم است و به راحتی خراشیده می شود و با ساییدگی و پارگی کمی تغییر شکل می دهد، در حالی که طلای سفید در برابر خوردگی و ضربه مقاوم است.

توان مالی

نقره یکی از مقرون به صرفه ترین انواع فلز برای جواهرات است، که آن برای جواهرات لباس بسیار مناسب است.با این حال، دوام بیشتر طلای سفید باعث افزایش قیمت این فلز می شود. قیمت طلای سفید بیشتر از نقره است، اما کمتر از پلاتین است که آن را نسبتاً مقرون به صرفه می کند.

 

بیشتر بخوانبم :چرا طلا اهمیت دارد: همه آنچه باید بدانید،طلا در قرآن
طلای سفید در مقابل نقره
طلای سفید در مقابل نقره

آلرژی به نیکل؟

یکی از رایج ترین حساسیت های فلزی نیکل است که هم در طلای سفید و هم در نقره قابل استفاده است.
همانطور که در بالا ذکر شد، نقره استرلینگ 92.5٪ نقره خالص آلیاژ شده با مس است، اما در برخی موارد، نیکل ممکن است در 7.5٪ دیگر فلزات وجود داشته باشد.

در مورد طلای سفید، نیکل به طور کلی به عنوان آلیاژ استفاده می شود، اما اغلب طلای سفید با رودیوم، یک فلز نقره ای سفید در خانواده پلاتین اندود می شود. روکش رودیوم در ابتدا از پوشندگان در برابر هر نیکل موجود در طلا محافظت می کند، اما در نهایت از بین می رود و در صورت حساسیت می تواند پوست را تحریک کند.

نگهداری و مراقبت

هم طلای سفید و هم نقره  مانند تمام جواهرات به سطحی از نگهداری نیاز دارند.
هر چند سال یکبار، قطعه طلای سفید شما نیاز به استفاده مجدد از روکش رودیوم توسط جواهرساز شما دارد که به راحتی سطح سفید را بازیابی می کند. بدون استفاده مجدد، جواهرات شما “زرد” می شوند.

از سوی دیگر، نقره   برای جلوگیری از کدر شدن نیاز به تمیز کردن و پرداخت منظم دارد. در حالی که نقره استرلینگ مستعد کدر شدن است، هرگز زنگ نمی‌زند، بنابراین این یک مزیت است.

تمیزکردن طلا سفید و نقره

شما می توانید نقره خالص را با 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین در یک کاسه ½ فنجان سرکه سفید تمیز کنید. دو تا سه ساعت خیس کنید و سپس با آب بشویید. با دقت پاک کنید و با یک حوله نرم خشک کنید.

روش‌های ساده تمیز کردن طلای سفید در خانه به شما این امکان را می‌دهد که قطعه خود را به آرامی با یک صابون ملایم و آب گرم بشویید و قبل از استفاده از یک مسواک نرم آن را به مدت 25 دقیقه خیس کنید. با یک حوله نرم بشویید و خشک کنید.

کلام آخر

ما در این مقاله به بررسی اجمالی بین طلا سفید و نقره پرداختیم . حال شما هستید که باید تصمیم بگیرید که دوست دارید از کدام استفاده کنید . وبه چه منظور می خواهید از آن زیور آلات استفاده کنید .با در نظر گرفتن تمام موارد بالا و هزینه کرد خود.

 

طلای سفید در مقابل نقره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.