طلا سفید چیست؟

این سوال که طلا سفید چیست؟ آیا همان نفره است؟ یا پلاتین همن طلاسفید هست؟ .مادر این مقاله این سوالات پاسخ خواهیم داد و به تفاوت بین آنها خواهیم پرداخت .

طلای سفیدچیست؟

طلاسفید چیست؟
طلا سفید چیست؟

همان طلای زرد است که با فلزات مثل ،پالادیوم، روی، مس، نیکل، منگنز و نقره ترکیب شده است. یک لایه رودیوم بر روی آن می‌کشند تا ازظاهری براق تروسفیدتر برخوردار شود. روکش رودیوم همچنین سبب محکم‌تر و سخت‌تر شدن زیورآلات هم می‌شود. اگر از پالادیوم در طلای سفید استفاده شود، دیگر لازم به روکش رودیوم نیست چون پالادیوم یک نوع رنگ خاکستری به طلا می‌دهد.

طلا سفید چگونه ساخته می‌شود؟

طلای سفید اغلب آلیاژی از طلای زرد و سایز فلزات می باشد که علاوه بر سخت‌تر کردن خاصیت فلز طلا رنگ سفید و درخشانی به آن نیز می‌بخشند. ترکیب طلای زرد و پلاتین مرسوم‌ترین آلیاژ در ساخت طلای سفید است ولی می‌توان برای ساخت آن از فلزات دیگری مثل نیکل، نقره و روی هم استفاده کرد. طلای سفید به خاطر خلوص پایین‌تر دوام و مقاومت بیشتری نسبت به طلای زرد دارد و از نظر قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تر از طلای زرد و زیورآلات با جنس پلاتین می باشد.

تفاوت طلا سفید و نقره

طلا سفید چیست؟
طلا سفید چیست؟

طلای سفید در مقابل نقره  از نظرظاهری خیلی به هم شبیه هستند و برای افراد بسیاری تشخیص این دو از یکدیگر سخت است. شما باید این نکته را بدانید با وجود شباهت ظاهری این دو تفاوت‌های بسیاری دارند که شامل :

1.طلای سفید یک آلیاژ است که از ترکیب سایر فلزات با طلا بدست می‌آید اما نقره یک عنصر خالص می باشد .
2.ارزش طلای سفید به خاطر کمیاب ‌تر بودن، از نقره بیشتر است.
3.طلای سفید نسبت به نقره مقاومت زیادتری نسبت به خراش دارد.

تفاوت بین قیمت طلای سفید و زرد وجود دارد؟

طلا سفید چیست؟
طلا سفید چیست؟

طلای سفید که بیشتر برای حلقه های عروسی مورد استفاده هستند ؛ از طلا، پالادیوم و روکش رودیوم نیز ساخته می شود. از آنجایی که طلای خالص بسیار نرم می باشد ، برای اینکه شکل دهی آن به هم نریزد به آن مقداری مس و یا نقره اضافه می کنند.
در طلای سفید هر چقدر مقدار مس آن بیشتر باشد طلا ارزون تر و هر چه نقره آن بیشتر باشد طلا سفید گرون تر خواهد بود.

وزن طلای سفید

برای تشخیصنا خالصی و عیار طلا آن را وزن می کنند. اول شمش را روی ترازوی دقیقی وزن می کنند و عدد آن را یادداشت می کنند سپس داخل ظرفی بزرگ آب می ریزند و ظرف را روی ترازو گذاشته و ترازو راصفر می کنند.شمش را بطور کامل در آب فرو ببرید و سپس عدد را یادداشت کنید. عدد اول را به عدد دوم تقسیم کنید. رقم به دست آمده برای نقره خالص باید 10.49 و برای طلای خالص 19.32 باشد.

تفاوت طلای سفید و پلاتین

طلا سفید چیست؟
طلا سفید چیست؟

امروزه بسیاری از افراد از فلز پلاتین به عنوان طلا سفید یاد می‌کنند،  غافل از اینکه تفاوت‌های فاحشی در بین این دو فلز وجود دارد. اما پلاتین چیست ؟ 

پلاتین یک فلز گرانبها به طور طبیعی سفید است و دارای چندین ویژگی است که آن را به یک ماده جواهرات ترجیحی تبدیل می کند.

تفاوت هایشان  شامل :

1. پلاتین از مقاومت و وزن بیشتری نسبت به طلای سفید برخوردار است.
2. فلز پلاتین به طور طبیعی دارای رنگ سفید بوده و درخشندگی بیشتری از طلای سفید دارد.
3. پلاتین در مقایسه با طلا کمیاب‌تر بوده و به همین علت گرانبها ‌ترمی باشد .
4.فلز پلاتین مقاومت بیشتری از خود در برابر کدر شدن دارد.

 

طلا سفید چیست؟
طلا سفید چیست؟

کلام آخر

طلای خالص بسیار نرم است، پس برای بیشتر شدن استحکام فلزات دیگری را به آن اضافه می کنند. مثال برای طلای زرد از فلز مس استفاده می شود.
ویژگی های وخاصیت طلای سفید بستگی به نوع فلزی است که در آن استفاده شده متفاوت است و به شرح زیرمی باشد .

اگر در ساخت طلای سفید از نیکل استفاده شده باشد، به علت سخت بودن نیکل محصول نهایی جنسی سخت دارد و بیشتر برای ساخت حلقه، سنجاق و… مناسب است.

طلای سفیدی که با استفاده از پالادیوم ساخته می شود، نرم و انعطاف پذیرتر می باشد و بیشتر برای ساخت جواهرات و از آن استفاده می شود.

 

 

 

 

طلای سفید چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.