پلاتین چیست

پلاتین چیست در اکثر کشورهایی که فلز پلاتین در آنها ساخته می شود، با خلوص حداقل 85 درصد آن  ساخته می شود. سایر فلزات گروه پلاتین ،پالادیوم، روتنیم و ایریدیم و مس و کبالت معمولاً با پلاتین آلیاژ می شوند تا ویژگی های کاری و خواص سایش آن بهینه شود.

از جمله مزایای اصلی پلاتین برای ساخت جواهرات استحکام و مقاومت آن در برابر کدر شدن است. می توان آن را به طور مکرر بدون اثرات سخت شدن و اکسیداسیون گرم و سرد کرد، در حالی که حتی باریک ترین بخش های پلاتین به طور دائم شکل خود را حفظ می کنند، و یک محیط امن برای الماس فراهم می کند و به طراحان جواهرات آزادی اختراع را می دهد که همیشه با مواد دیگر امکان پذیر نیست. شاید بهترین مثال از مهارت فنی پلاتین حلقه کششی باشد که در آن یک سنگ قیمتی تنها با استحکام کششی ساقه حلقه پلاتین در جای خود ثابت می شود.

پلاتین الزامات خاصی را در مورد مهارت های جواهرساز ایجاد می کند. به تجهیزات ذوب و ریخته گری در دمای بالا (پلاتین خالص در دمای 1769 درجه سانتیگراد ذوب می شود ) و یک محیط کاری کاملاً تمیز نیاز دارد. توجه دقیق به تکنیک پولیش برای دستیابی به پایان بازتابی بسیار لازم است که الماس یا سایر سنگ های قیمتی را در بهترین حالت خود نشان می دهد.

"<yoastmark

تاریخچه پلاتین 

بیش از 2000 سال پیش، تمدن های هندی آمریکای جنوبی، حلقه ها و زیور آلات را از قطعات پلاتین موجود در بستر رودخانه ها ساختند. حتی یک نمونه اولیه از پلاتین به عنوان یک ماده تزئینی بر روی تابوت مصری مربوط به قرن هفتم قبل از میلاد یافت شده است.

سنت جواهرات پلاتین مدرن با جواهرسازان اروپایی قرن هجدهم آغاز شد و با جواهرات بزرگ دوره ادواردین و هنر دکو مانند کارتیه و تیفانی توسعه یافت. رونق جواهرات پلاتین به دنبال داشت و ایالات متحده بخش عمده تقاضا را به خود اختصاص داد. با رکود اقتصادی دهه 1930 و ظهور جنگ جهانی دوم، زمانی که پلاتین به یک ماده کنترل شده تبدیل شد، استفاده از آن برای جواهرات کاهش یافت.

رشد تقاضا

رشد تقاضای پلاتین در ژاپن در دهه 1960 دوباره آغاز شد. پلاتین در ژاپن جایگاه ویژه ای به دست آورد و خلوص، اعتبار و ارزش بالا را با جذابیت، به دلیل رنگ سفیدش، به فروتنی و متانت سنتی ژاپنی ترکیب کرد. ژاپن به سرعت به بازار اصلی جواهرات پلاتین در جهان تبدیل شد.

احیای اروپایی در دهه 1970 در آلمان آغاز شد، جایی که جواهرات به پلاتین هویت متمایزی دادند که مشخصه آن طراحی کاملاً مدرن و استفاده رایج از روکش ساتن بود. تقاضا در ایتالیا در دهه 1980 و در سوئیس، ایالات متحده و بریتانیا در دهه 1990 شروع به رشد کرد.

تقاضا برای پلاتین در چین از سال 1995 افزایش یافته است، به ویژه در میان زنان جوان شهری که به دنبال سبک مدرنی هستند که جواهرات پلاتین نشان می دهد، به طوری که چین اکنون به راحتی بزرگترین بازار واحد برای جواهرات پلاتین است. در دهه گذشته، تقاضا در هند شروع به رشد کرده است.

تقاضای جواهرات برای پلاتین از سال 1975 در جداول داده های بازار ما برآورد شده است.

چرا از پلاتین برای جواهرات استفاده می شود؟

پلاتین یک فلز گرانبها به طور طبیعی سفید است و دارای چندین ویژگی است که آن را به یک ماده جواهرات ترجیحی تبدیل می کند. از جمله مزایای اصلی استفاده از پلاتین برای جواهرات، استحکام و مقاومت آن در برابر کدر شدن است که هر دو آن را به محیطی ایده آل برای الماس و سایر سنگ های قیمتی تبدیل می کند. بسیاری از مصرف کنندگان نیز از کمیاب بودن و دوام پلاتین قدردانی می کنند، در حالی که چگالی آن احساس رضایت بخش و سنگینی را ارائه می دهد.
استفاده از پلاتین برای مردان و زنان مزایای زیادی دارد. رنگ منحصر به فرد آن برای نشان دادن درخشش واقعی انواع سنگ ها از جمله الماس عالی است. این به ویژه به این دلیل است که فلز هیچ رنگی را از سنگ قیمتی منعکس نمی کند.

چرا پلاتین را انتخاب کنیم؟

یکی از مهمترین ویژگی های پلاتین این است که بسیار قوی و بادوام است. بنابراین اگر قرار است یک انگشتر الماس یا هر جواهرات دیگری (برای یک عمر) به کسی هدیه دهید، هیچ چیز دیگری بهتر از پلاتین وجود ندارد. این فلز گرانبها که به دلیل مقاومت قوی خود در برابر استرس شناخته شده است، می تواند درخشندگی و ظاهر اصلی خود را حتی در شدیدترین شرایط حفظ کند.

در واقع استحکام آن باعث می شود در برابر سایش و پارگی بسیار مقاوم باشد. در واقع، پوشیدن منظم می تواند باعث ایجاد خراش و پتینه روی سطح شود که می تواند ظاهر آن را بیشتر کند. علاوه بر این، شما همچنین می توانید فلز را از طریق پولیش به شکل اولیه خود بازگردانید. در میان سایر فواید، پلاتین دارای خواص منحصر به فردی است که آن را برای کسانی که از انواع مختلف حساسیت های پوستی رنج می برند، پوشیدنی مناسبی می کند.

چرا پلاتین برای مردان مناسب است؟

"<yoastmark

دردین اسلام استفاده از طلا برای مردان حرام است . و اگر شما هم به این اصول پایبند هستید از خرید جواهرات با فلز طلا ساخته شده باید معذورید. پلاتین جایگزین مناسبی برای طلا خواهد بود. در حقیقت استحکام و دوام مناسب پلاتین و ارزشمند بودن این فلز آن را دقیقاً در جایگاه طلا قرار میدهد؛ بنابراین برای کسانی که به هر دلیل نمیخواهند از طلا استفاده کنند.

پلاتین یک جایگزین ارزشمند و مناسب است که از نظر سرمایهگذاری نیز همانند طلا و در مواردی حتی برتر از آن است. از دیگر خواص پلاتین برای مردان میتوان به عدم محدودیتهای شرعی و اعتقادی برای استفاده از این فلز گرانبها اشاره کرد.

از مهمترین خواص پلاتین برای مردان این است که اشعه های مضر و منفی طلا را ندارد و همچنین مواردی مثل تأثیر طلا بر کمخونی در مردان، یا تأثیر مصنوعات طلا بر سلامت جنسی در مردان و نیز ارتباط میان طلا و مشکلات روحی در مردان، در مورد پلاتین صدق نمیکند و میتوان با خیال راحت از این فلز در ساخت جواهرات برای مردان استفاده کرد.

حلقه مردان 

استفاده از پلاتین در ساخت جواهرات مردانه به ویژه حلقه ازدواج مردانه یا جواهراتی چون دستبند مردانه جواهر و … که در معرض خطر ضربه و آسیب بیشتری قرار دارند، با توجه به استحکام و دوام بالای پلاتین یک گزینه عالی محسوب میشود.

4 دلیل که پلاتین برای جواهرات بهتر است ؟

1.تطبیق پذیری:

پلاتین دارای درخشش سفید و ابریشمی است که به راحتی می تواند با انواع لباس ها و رنگ پوست ترکیب شود. پلاتین و سایر فلزات سفید را کنار هم قرار دهید و به راحتی می توانید تفاوت را از نظر ظرافت، کیفیت عالی و کلاس تشخیص دهید. هر کسی و با هر چیزی می تواند آن را بپوشد – بنابراین هنگام انتخاب یک قطعه نگران آن نخواهید بود.

2. ظرافت مادام العمر:

همانطور که قبلاً ذکر شد، پلاتین برای تمام عمر است. می توانید آن را برای حلقه های نامزدی، حلقه های ازدواج، حلقه های کوکتل یا حلقه های مد روزمره انتخاب کنید. این یکی از معدود فلزات گرانبها است که رنگ و درخشندگی خود را از دست نمی دهد. در واقع پلاتین یک سرمایه گذاری بلند مدت است که هرگز پشیمان نخواهید شد.

3. کمیاب و عجیب:

پلاتین یک فلز گرانبهای کمیاب است. در درصد بسیار کمی موجود است که آن را عجیب تر می کند. جالب اینجاست که حتی طلا نیز با درصد بالاتری در طبیعت موجود است. حتی اگر یک تکه جواهرات پلاتین در کلکسیون خود داشته باشید، دارایی بزرگی خواهد بود. به همین دلیل است که حلقه‌های نامزدی،عروسی پلاتین حتی از حلقه‌های طلا با ارزش‌تر هستند.

4. تعمیر و نگهداری کم :

دوام بالای پلاتین آن را به یکی از معدود فلزات گرانبها تبدیل می کند که نیازی به نگهداری زیادی ندارد. در واقع، شما می توانید برای چندین دهه بدون انجام کاری به پوشیدن آن ادامه دهید. کمترین نگرانی شما در مورد آسیب دیدن این فلز محکم خواهد بود. تمیز کردن با بخار ارزان و ساده تنها نوع نگهداری است که ممکن است به آن نیاز داشته باشید.

 

کلام آخر

در میان تمام این مزایا، پلاتین دارای مزایای ضد حساسیت بی نظیری است. افراد زیادی هستند که از انواع مختلفی از آلرژی های مرتبط با فلزات رنج می برند. نقره، طلا و نیکل عوامل رایج هستند. اما پلاتین در تماس با پوست تقریباً کاملاً بی اثر است. بنابراین اگر به دنبال فلزی گرانبها هستید که برای پوست شما ایمن باشد، برای چندین دهه عالی به نظر برسد، تقریباً به هیچ گونه تعمیر و نگهداری نیاز نداشته باشد و سرمایه خوبی باشد، پلاتین بهترین انتخاب است.

پلاتین چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.