دوره قلم زنی طلا و جواهر

دامنه‌ی هنر قلم زنی در ایران بسیار وسیع است. ما در این مقاله به بررسی دوره های قلم زنی طلا وجواهر می پردازیم.قلم زنی چیست؟انواع سنگ قلم زنی و ابزار مورد استفاده است آن چیست می پردازیم .آموزشگاه طلا و جواهر سازی فتاحی تمامی دوره های قلم زنی را با بکارگیری وسایل لازم و محیطی آرام توسط اساتید مجرب طلاسازی برگزار می کند.برای ثبت نام در دوره قلم زنی و دیگر رشته های طلاسازی با ما در تماس باشید.

tel:09123637383
09123637383

قلم زنی چیست؟

قلم‌ زنی عبارت است از تزیین و کندن نقوش بر روی اشیای فلزی به ویژه مس، طلا، نقره، برنج یا به زبان ساده تر به وجود آوردن خط و نقش از طریق قلم با ضربه چکش و بر روی اجسام فلزی را قلم زنی می گویند. از سوی دیگر به اعتقاد باستان شناسان و مورخان هنر،مس،نخستین فلزی است که در هنر فلز کاری و قلمزنی مورد توجه انسان قرار گرفت.هنر قلمزنی یکی از رشته های هنرهای سنتی ایران است که می توان آن را در دسته بندی،در ردۀ هنرهای صناعی و در گروه فلزکاری قرار داد.

قلم زنی چیست؟
قلم زنی چیست؟

مراحل قلم زنی 

امروزه برای قلم‌ زنی نخست داخل یا زیر ظرف یا سینی مورد نظر را که اصولاً از جنس طلا یا نقره است از محلول قیر و گچ پر می‌کنند تا سروصدای قلم زنی به گوش نبرسد و همچنین مانع از سوراخ شدن ظرف در حین کار شود. سپس نقش مورد نظر را روی ظرف مورد نظررسم کرده و قلم مناسب را انتخابمی کنند و روی سطح ظرف قرار می‌دهند و با چکش بر انتهای قلم می‌کوبند تا شیارها و نقش‌ها با تغییرو شدت ضربه روی ظرف ایجاد شوند.

بیشتر بخوانیم :کسب و کار طلا سازی،8مزایای شگفت انگیز پوشیدن الماس،کاربرد های طلا

 

قلم زنی چیست؟
قلم زنی چیست؟

سرفصل های دوره های آموزش قلم زنی طلا و جواهر

آمزشگاه طلا سازی فتاحی در همه دوره های آموزش قلم زنی طلا و جواهر ثبت نام می نماید.کلاس های قلم زنی توسط اساتید برتر و بصورت کاملا تخصصی برگزار میشود.

 • آشنایی با طرز کار انواع قلم
 • معرفی انواع فلزات قیمتی
 • اصول سوكردن قلم ها
 • سوراخکاری طلا
 • آشنایی انواع مته کاری
 •  اصول گوشه درآوردن
 • آموزش اصول چاپله كاري
 • آموزش اصول قلم زدن با مته قلم زني
 • آموزش اصول زدن قلم ريش

انواع سبک‌های قلم زنی

۱. سبک برجسته‌ کاری طلا و جواهر

این تکنیک طی سه مرحله انجام می‌شود:

اول: پشت فلزرا قیر می‌ریزند و طرح اصلی را نیم‌ بُر می‌کنند یا همان تثبیت کردن طرح است .

دوم: بعدازپایان نیم‌ بر، قیر را از پشت فلز جدا می‌کنند و دوباره ذوب می‌کنند، قیر ذوب شده را روی کار یعنی همان طرفی که نیم‌ بر شده است می‌ریزند و از پشت فلزکه طرح مشخص است، طرح را پایین می‌برند تا از طرف اصلی برجسته شود.

سوم: بعد ازپایان این کار قیر را جدا می‌کنند و قیر ذوب شده را پشت فلزی می‌ریزند. در این مرحله طرح اصلی برجسته شده است، و زمینه را با قلم‌های بدون آج صاف می‌کنند و سپس روسازی را انجام می‌دهند، جُنده کاری هم به همین سبک انجام می‌گیرد.

۲. سبک منبت یا نیمه برجسته‌ کاری طلا و جواهر

در این قلم‌زنی به جای استفاده از قلم‌های برجسته کاری از قلم‌های معمولی مصرف می‌شود و به جای این‌که کار را از پشت برجسته کنند، از سمت مقابل آن قدر زمینه را پایین می‌برند که سطح پردازش شده ظاهر شود.

۳. سبک ریزه قلم‌ زنی طلا و جواهر

در این روش، کار پس از قیر شدن طراحی شده و سپس نیم‌بر و روسازی و زمینه می‌شود که دارای برجستگی نمی باشد و بیشتر از طرح‌های گل و مرغ اسلیمی و… به کار گرفته می‌شود.

قلم زنی چیست؟
قلم زنی چیست؟

۴. سبک حکاکی طلا و جواهر

در این شیوه کار، به جای استفاده از چند قلم تنها از یک قلم استفاده شده و این قلم، عمل قلم‌زنی را انجام می‌دهد. در واقع در این نوع قلم‌زنی، با کاربرد از قلم تیزی گوشت فلز کنده می‌شود.

۵. سبک مشبک‌ کاری

در این روش به جای اینکه مثل ریزه قلم ‌زنی زمینه بزنند یا مثل برجسته ‌کاری زمینه را بخوابانند، زمینه را از سطح فلز جدا می‌کنند. از این روش کار اکثراً در قدیم در ساخت چراغ‌های فانوسی و محل‌هایی که قرار است از آن‌ها آب عبور کند مصرف می‌شد.

6- سبک های قلم زنی ،سبک قلم‌گیری:

در این روش بر روی فلز با قلمی مخروطی شکل کنده کاری و حکاکی به صورت شیاری شکل صورت می گیرد.اصولا هر چه زاویه میزان قلم به سطح کار نزدیک ‌تر ‌باشد ،شیار نازک‌ تری ایجاد می‌کند و براده کمتری از سطح فلز بر می‌دارد.قلم‌گیری به دو سبک انجام می‌شود:

1.استفاده از قلم و بدونه چکش

بدین صورت که تنها با قلم، سطح فلز را شیار می‌دهند. این شیوه قلم ‌گیری بیشتر در تبریز انجام می‌شود.

2. استفاده از قلم و چکش

سطح فلز را شیار می‌دهند، این روش قلم‌گیری در اصفهان انجام می‌شود.

قلم زنی چیست؟

انواع ابزارهای قلم زنی طلا و جواهر

ظرف قیر، منبع حرارتی برای ذوب کردن قیر ، انواع و اقسام قلم قلمزنی، انبر ، ماسک، دستکش، قلم های قلمزنی متنوع بوده و پرگار فلزی، زیرسری فلزی، تسمه چرمی، میز چوبی و سطل زباله،. قلم های قلمزنی متنوع بوده و خشکه است و در هر بار با آب جلاء داده می شود.

دستگاه پولیش و سمباده زنی نیز از دیگر ابزارهای قلمزنی است که در کارگاه های قلمزنی از آن ها استفاده می شود. ابزار قلمزنی انگشتر خیلی ظریف تر است و قلمزن لازم است که با قلم های زیرتر و ظریف تری طرح ها روی انگشتر حکاکی کند. سبک ها و ابزارهای قلمزنی مختلف است.

دوره قلم زنی طلا و جواهر در آموزشگاه فتاحی

آموزشگاه طلاسازی فتاحی با بکارگیری اساتید مجرب از جمله نفر چهارم جهان در مسابقات طلا و جواهرسازی و از اساتیدی که خود افتخار آفرین در رشته فروش طلا و جواهر هستند، استفاده می شود. تا علاوه بر تدریس فروشندگی طلا، قلق ها ،فوت و فن های این رشته نیز آموزش داده شود. آموزشگاه های حرفه ای و معتبر در تهران و کرج در تمامی دوره های قلم زنی طلا و جواهر آماده ثبت نام و برگزاری کلاس های عملی می باشد.

 • آموزش قلم زنی طلا و جواهر در تهران

 • آموزش قلم زنی طلا و جواهر در کرج

قلم زنی چیست؟

مزایای شرکت در دوره قلم زنی طلا و جواهر

آموزش قلم زنی طلا و جواهر یک آموزش جامع جهت تسلط کامل حکاکی روی طلا وجواهر است . با یادگیری اصولی می توانید و با در دست داشتن مدارک معتبر وارد بازار کار ساخت طلا و جواهر و قلم زنی روی طلا شوید و در داخل یا خارج از کشور فعالیت کنید .

 1. شرایط ادامه تحصیل برای دریافت دیپلم رسمی
 2. ارتقاء شغلی
 3. اخذ مدرک فنی حرفه ای قلم زنی طلا و جواهر در سطح بین المللی
 4. پشتیانی و حمایت از کارآموزان پس از اتمام دوره ها
 5. جذب سریع و راحت در شرکت ها
 6. معرفی  کار به هنرجویان
 7. دریافت کارت مربیگری و تدریس در آموزشگاه ها
 8. ارائه ی مدرک برای دریافت پروانه كسب کار
 9. امکان تکرار دوره های آموزشی در صورت عدم یادگیری به صورت نیم بها

کلام آخر

امروزه شغل جواهر سازی در تمامی دوره های آن بسیار پرکاربرد و یکی از مشاغل مهم کسب درآمد می باشد.

آموزشگاه طلا سازی فتاحی با تجربه بالا در زمینه آموزش قلم زنی طلا و جواهر، فروشندگی طلا، تعمیرات طلا و جواهر،مینا کاری ، فروشندگی ، طراح طلا و جواهر سازی ، ریخته گری وآبکاری ، تراش جواهرات و….. برای اطلاع از دوره ها و مشاوره و ثبت نام با ما تماس بگیرید .

تلفن تماس آموزشگاه قلم زنی طلا و جواهر

تهران :09123637383 – 02166480490

کرج :02632222268 – 02632400324

دوره قلم زنی طلا و جواهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *