شمش طلا چیست؟

در این  مقاله به تعریف از شمش طلا چیست؟و استانداردهای که باید رعایت شوند .برند های معروف در جهان آشنا شوید .و اینکه چه مشخصاتی باید روی شمش طلا نوشته باشد .

شمش طلاچیست؟

(به انگلیسی gold bar و gold ingot معروف هست)، همان طلای خام است که حداقل عیار آن ۹۹۵ و حداکثر آن ۹۹۹.۹۹ است. موردی که در شمش بسیار مهم است و از اهمّیت بالایی برخوردار است، عیار آن می‌باشد. هرچه عیار آن بیش و بیشتر شود، ارزش آن دو چندان می‌شود. عیار شمش برای اینکه بیشتر شود، به دستگاه‌ و تکنولوژی پیشرفته‌تری نیاز هست. این دستگاه‌ و تکنولوژی انحصاراً در اختیار شرکت‌های معتبر دنیا قرار دارد و آن را در اختیار دیگر کشورها قرار نمی‌دهند. در کشور ما، شرکت‌های خاص و معتبری تحت نظر بانک مرکزی و اتحادیه طلا و وجود دارند که می‌توانند شمش‌هایی با خلوص ۹۹۵ تولید کنند.

شمش طلا چیست؟
شمش طلا چیست؟

استاندارد شمش طلا

شمش طلا همیشه به عنوان یک ابزار پرطرفدار با استانداردهای بین‌المللی جهت سرمایه‌گذاران به حساب می اید که به خوبی سبب پس‌انداز و افزایش سرمایه می‌شود. شمش طلا در انواع و اقسام وزن‌ها در بازار موجود است که هر فرد با توجه به نیاز خود و کاربردی که از آن انتظار دارد، این را انتخاب می‌کند. برای نمونه کسانی که می خواهند شمش طلا را به عنوان هدیه خریداری کنند، عموماً شمش‌های صد سوتی تا یک گرمی را انتخاب می‌کنند. کسانی که شمش‌ها را به جهت سرمایه‌گذاری می‌خرند، آن‌ها را از میان شمش‌های طلای یک کیلوگرمی تا شمش طلا ۱۰ گرمی انتخاب و گلچین می‌کنند.

شمش های طلا چند گرمی می باشند و موارد استفاده آنها کدام است؟

وزن شمش های طلا بسیار مختلف می باشد و شمش های طلا در سایزها و وزن های متنوع موجود می باشد. شمش ها در هر کشوری و حتی در هر شرکتی بسته به در نظر گرفتن عوامل زیادی مثل نوع تقاضای بازار هدف، با وزن های متفاوت تولید می شوند. جهت صادرات، شمش های 12 کیلوگرمی، برای هدیه دادن معمولاً شمش های 1 گرمی و برای سرمایه گذاری شمش های 1 کیلویی مورد استفاده قرار می گیرند. شمش های 12 کیلوگرمی که وارد کشور می شوند، مقداری از آنها توسط بانک مرکزی برای ضرب سکه و مقداری دیگر صرف ساخت زیورآلات و مصنوعات طلا می شود.

شمش ها حتی به اندازه 400 اونسی نیز موجود هستند، ولی اندازه های بزرگتر را بانک های مرکزی، صرافی ها و ETF خریداری می کنند. به طور کلی، هرچه شمش بزرگتر باشد، حق بیمه کمتری خواهد داشت. به این دلیل که تولید یک شمش طلای 1 کیلویی، کمتر از یک شمش طلای یک اونسی است. اما این بدان معنا نیست که شما باید سنگین ترین شمشی را که توانایی خرید آن را دارید خریداری کنید.در واقع دقیقاً برعکس است.

تقصیم پذیری سمایه شمش بزرگ بهتر است یا کوچک 

شمش های بزرگ، تقسیم پذیری سرمایه با شمش های کوچکتر را ارائه نمی دهند. وقتی یک شمش بزرگ را می فروشید، در حال انحلال سرمایه گذاری قابل توجهی هستید. فروش چند شمش کوچک تر، برای مبادله مقدار دقیق طلا با مقدار دقیق ارز مورد نیاز، عملی تر می باشد. سرمایه گذاران بسیاری توانایی خرید یک شمش 100 اونسی را ندارند. اگر شمش هایی با مقدارهایه کوچکتر را دارا باشید، مشتری بسیاری خواهید داشت.

پس وزن شمش‌های طلا برمبنای نیاز باهم متفاوت هستند. هم‌چنین شرکت‌های مختلف نسبت به موارد استفاده، نوع تقاضای بازار هدف و موجودی طلای کشورها شمش‌هایی با وزن‌های متفاوتی ساخته و تولید می‌شود. به عنوان مثال شمش‌هایی با وزن ۱۲ کیلوگرمی برای صادرات و یا شمش‌های ۱ کیلوگرمی جهت سرمایه گذاری به کاربرده می‌شوند. همچنین کسانی که قصد دارند هدیه بدهند، شمش‌های ۱گرمی را انتخاب می‌نمایند.

شمش طلا چیست؟
شمش طلا چیست؟

چه علائمی روی شمش طلا باید باشد؟

اصولا برروی تمام شمش‌های طلای شرکتی، علائمی باید درج شود. برای اینکه از ساخت شمش‌های تقلبی جلوگیری شود هرکارخانه‌ی سازنده موظف است از قالب‌هایی استفاده کند که علاوه بر عیار شمش طلا نام شرکت و کارخانه‌اش را حک نمایند. که زمانی که طلای ذوب شده را درون آن‌ها می‌ریزند اسم شرکت سازنده روی شمش نمایان شود تا در هنگام به وجوآمدن هرگونه مشکل بتوان پیگیری‌های مقتضی را انجام داد. در ادامه این مقاله دیگر علائم روی شمش طلا را شرح می‌دهیم.

1.عیار:

همانگونه که گفته شد عیار شمش‌های طلا، لازم است روی آن‌ به وسیله کارخانه حک شود که عموماً این عیار معادل ۹۹۹ می باشد.

2.وزن:

وزن هر شمش باید به صورت دقیق بر روی شمش طلا حک شده باشد، به این حالت که اگر آن را روی ترازوهای حساس ویژه طلافروشان وزن کنیم، لازم است وزنی که ترازو نشان می‌دهد با وزن حک شده روی شمش یکی باشد.

3.کد شناسایی یا Assay office bar:

هر شمش طلا یا در حالت کلی همه مصنوعات طلا باید یک کد شناسایی داشته باشد. این کد را آزمایشگاه‌های عیار سنجی ( ری گیری ) زیر نظر اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر هر کشور، برای شمش‌ها و مصنوعات طلا تعیین مینمایند، به این دلیل فقط باید حواستان را جمع نمایید تا از کدهای باطله روی شمش‌ها استفاده نشده باشد. واژه Assay office bar معنی شمش انگ شده و واژه Assay master معنی عیارشناس را می‌دهد.

4.آرم و نام کارخانه سازنده:

بر روی هر محصول با کیفیت و اصلی که تولید می‌شود آرم و نام کارخانه‌‎ی آن معین شده است. شمش‌های طلا نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند و بر روی آن‌ها آرم و نام کارخانه آن حک می باشد تا کار سواستفادگران و متقلبان دشوار و سخت تر شود.

شمش طلا چیست؟
شمش طلا چیست؟

برندهای معروف شمش طلا در جهان

تولیدکنندگان بسیاری در سرتاسر جهان وجود دارند که شمش‌ تولید می نمایند. کشورهای مانند سوئیس، استرالیا، امارات و انگلیس در میان این کشورها معروف‌ و معتبر می باشند. در بازار شمش‌های سوئیسی معتبرتر از بقیه می باشند. این شمش‌ها هیچ گون تفاوتی با بقیه ندارد اما به دلیل اینکه در میان مردم شناخته شده‌تر می باشند از اعتبار بیشتری برخور هستند و همه افراد به دنبال شمش سوئیسی هستند. به همین دلیل شمش‌های سوئیسی گرانتر از بقیه می باشند.

بعضی از برندهای شناخته شده شمش طلا به شرح ذیل می‌باشد:

1.برند انگلیسی “Baird & Co”
2.برند اماراتی “Emirates Gold”
3.برند آلمانی “Heraeus”
4.برند سوئیسی “Metalor”
5.برند سوئیسی “PAMP”
6.برند استرالیایی “Perth Mint”
7.برند انگلیسی “Royal Mint”
8.برند بلژیکی “Umicore”
9.برند سوئیسی “Valcambi”

کلام آخر 

 آموزشگاه طلاسازی فتاحی باسابقه دیربن در آموش و طراحی طلا وجواهرات و پرافتخارترین آموزشگاه طلا و جواهرسازی کشور باکسب اولین مدالیون مسابقات جهانی جواهرسازی،۱۱مدال طلا،۷مدال نقره و۶مدال برنز مسابقات کشوری ودهها مدال استانی اعطای دیپلم رسمی و بین المللی از سازمان آموزش فنی و حرفه ای.

برای مشاوره و اظلاع  از زمان برگزاری کلاس ها از لیک یا با ماتماس بگییرید .

شمش طلا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *