استفاده طلا در صنایع نوین

استفاده طلا در صنایع نوین ،طلا فلزی محبوب است که کاربرد آن از گذشته های دور معمول بوده است. ماندگاری و دوام طلای ساخته شده بسیار بالا است. و اگر از آن صحیح نگهداری شود طول عمر زیادی خواهد داشت. اشخاصی که دارای آلرژی و ناراحتی های هستند، می توانند از آن به عنوان ضد آلرژی و حساسیت به کار ببرند. فرآیند افزایش قیمت طلا همواره ادامه داشته و افزایش ارزش آن درطی زمان سبب شده تا توجه افراد زیادی را در این زمینه جلب کند. درحقیقت از آن به‌عنوان سرمایه و پشتوانه زندگی می‌توان به کار گرفت.

استفاده طلا در صنایع نوین
استفاده طلا در صنایع نوین

استفاده طلا در صنایع نوین

طلا به علت عدم خورندگی و قابلیت حمل، فلزی گران‌ بها و نایاب است و در اکثر صنایع کاربرد دارد. به علت ویژگی های یکتایی که دارد در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. طلا به‌تنهایی عنصری بسیار آسیب‌پذیر می باشد، به این جهت آن را با فلزاتی مانند: نقره، مس، رودیوم و آلومینیوم آلیاژ می‌کنند تا قابل‌استفاده گردد. دمای آب کردن طلا به حدی است که به‌راحتی با شعله گاز شهری ذوب می گردد. و رسانای گرما و الکتریسیته آن کمتر از نقره و مس است.

طلا در حالت کلی در برابر هوا،رطوبت و اسیدها مقاوم و پایدار است و تنها ماده ای که می تواند طلا را حل کند تیزآب سلطانی است. این فلز به علت قیمت هنگفت، به دلیل استحکام و بهبود سختی و خواص مصرفی و همچنین تغییر رنگ و کاهش نقطه ذوب آن به صورت آلیاژ مورد کاربرد قرار می گیرد. آلیاژهای معمولی طلای قرمز رنگ از طلا،نقره و مس تهیه شده است.

اثر و اهمیت طلا بر سیاست، اقتصاد، فرهنگ و زندگی انسان قابل انکار نیست. طلا فلزی بسیار مفید و کاربردی است و به علت ویژگی خاصی که داراست کاربرد های بسیار بالایی دارد. طلا می تواند به شکل های متفاوت در صنعت های مختلف مورد کاربرد قرار بگیرد و انواع آلیاژهای طلا در صنعت ارزش روزافزونی داشته است.

1.کاربرد طلا در دارو

استفاده طلا در صنایع نوین
استفاده طلا در صنایع نوین

نانوذرات طلا ماده اصلی آزمایش های تشخیص سریع (RDT) می باشند که در حوزه علوم پزشکی در سطح جهان به کار برده می شود. این فناوری ثابت شده، قابلیت تشخیص بیماری را در جهان در دهه گذشته جا به جا کرده است.

2.کاربرد طلا در صنایع فضایی

استفاده طلا در صنایع نوین
استفاده طلا در صنایع نوین

 

طلا در مداراهای موجود در فضاپیماها کاربرد دارد، زیرا طلا یک هدایت کننده و رابط (متصل‌کننده) مورد اعتماد می باشد. اضافه بر قسمت‌هایی از اکثر لوازم فضایی به وسیله فیلم پلی‌استری از طلا پوشیده می‌گردد.

این فیلم، اشعه مادون قرمز را منعکس نموده و به ثابت نگه داشتن درجه حرارت، وسیله فضایی کمک بسزایی می‌کند. بدون این پوشش، قسمت‌هایی با رنگ تیره فضاپیما، مقدار بسیاری از گرما را جذب خواهد نمود.

در شرایطی که طلا دارای قدرت برش بسیار کمی می باشد. و فیلم‌های نازکی از طلا میان بخش هایی در شرایط حرکت بحرانی به عنوان یک روان‌ساز مورد استفاده قرار می گیرد .و مولکول‌های طلا بعنوان نیروی اصطحکاک و سایش بر روی یکدیگر سر خورده و به عنوان یک روان‌ساز و روغن عمل می‌نماید.

3.طلاپرکاربردترین فلز در صنایع الکترونیک

استفاده طلا در صنایع نوین
استفاده طلا در صنایع نوین

فلزات کاربردهای بسیاری در صنایع دارند و بر حسب خصوصیاتشان برای ساخت محصولات متفاوت انتخاب و کاربرد دارند. در این بین فلز طلا به دلیل برخورداری از ویژگی شیمیایی و متالورژیکی منحصر به فرد در تصفیه آب، کنترل انتشار گازهای گلخانه‌ای ، کاهش آلودگی هوا، بهره‌وری انرژی نقش بسزایی دارد.

این فلز محبوب در صنایع «های‌تک» نیز کاربرد بسیاری دارد. برپایه آمار و اطلاعات موجود، صنایع الکترونیکی بالاترین استفاده طلا را در میان صنایع مختلف دارند. که نشان از اهمیت این فلز استراتژیک و ارزشمند در جهان دارد. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در گزارش مفصلی به ویژگی‌ها و کاربردهای طلا و فناوری رایج آن در جهان پرداخته که می‌خوانید.

همچنین کلاه ایمنی که یک فضانورد می‌پوشد نیز با فیلم نازکی از طلا پوشیده شده است. این فیلم نازک بیشتر اشعه خورشیدی خطرناک موجود در فضا را منعکس کرده و از چشمان و پوست فضانورد محافظت می‌کند.

4.استفاده از طلا در شیشه سازی

استفاده طلا در صنایع نوین
استفاده طلا در صنایع نوین

یکی از صنایعی که در آن از طلا استفاده می‌شود، صنعت شیشه سازی است. برای مثال:اثرات مخرب ناشی از تابش شدید نور خورشید را از بین ببرد و کاهش دهد.
از جمله کاربردهای طلا در این صنعت، می توان به:شیشه پنجره کاک‌پیت یا کابین خلبان، شیشه های ساختمانی، صنایع هوافضا و ساخت هواپیما و موشک اشاره کرد.

استفاده از طلا در صنعت شیشه سازی، بسیار گسترده است و محدود به چند مورد نمی‌شود.به طور کلی از طلا در صنعت شیشه ‌سازی، استفاده های زیادی می‌شود و اصلی ترین کاربرد طلا در صنعت شیشه سازی، استفاده از آن به عنوان رنگدانه است.

 

بیشتر بخوانیم :8مزایای شگفت انگیز پوشیدن الماس،طلا و جواهرات در ایران

 

رنگ یاقوتی که در بسیاری از شیشه ها به چشم می‌خورد، نتیجه استفاده از طلا در صنعت شیشه سازی است. زمانی که شیشه رو حرارت می دهند، مقدار بسیار کمی از طلا به صورت معلق در شیشه باقی می ماند و این رنگ را ایجاد می کند.

یکی دیگر از کاربردهای طلا در صنعت شیشه سازی، ساخت شیشه‌های مخصوص برای ساختمان‌ها و قالب‌های کنترل‌شده درشرایط آب و هوایی مختلف است. به طور کلی از طلا در ساخت شیشه های ساختمان، بسیار استفاده می‌شود.این به دلیل ویژگی بازتاب نوری است که طلا دارد.

طلا در صنعت شیشه سازی، معمولا به دلیل داشتن این ویژگی، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که مقداری طلا در شیشه پراکنده شود و یا سطح شیشه را بپوشاند، باعث انعکاس نور و گرما می‌شود. در نتیجه از هدر‌رفت انرژی جلوگیری شده و داخل ساختمان در تابستان، خنک و در زمستان، گرم باقی می ماند.

کلام آخر 

استفاده طلا در صنایع نوین
استفاده طلا در صنایع نوین

علاوه بر کاربردهای اثبات شده برای طلا، مجموعه ای از استفاده های دیگر نیز در حال توسعه هستند. یکی از این موارد جوهر نانوذرات هدایت برای الکترونیک پلاستیکمی باشد. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که فناوری ‌های نانو طلا فایده های زیادی برای فناوری ‌های نمایش بصری، مانند صفحه‌ نمایش های حساس به لمس را دارا است. این ذرات همچنین پتانسیل کاربرد در فناوری ‌های پیشرفته ذخیره‌کردن داده‌ ها مانند دستگاه‌ های حافظه فلش پیشرفته را نیز دارا می باشند.

استفاده طلا در صنایع نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *