سنگ فیروزه

سنگ فیروزه یک ماده جواهر مات، آبی تا سبز است که هزاران سال است که توسط تمدن های مختلف پوشیده، استفاده شده و مورد توجه قرار گرفته است.
این گوهر که در زبان فارسی به نام پیروزه نامیده می شود ، در فرهنگ ایرانی ارزش معنوی دارد به گونه ای که نام آن معانی پیروزی، پیروزی و سعادت را به همراه دارد.

فیروزه یکی از سنگ های طبیعی برای ساخت جواهرات در طلاسازی است
فیروزه در ادبیات فارسی مورد تجلیل شاعران بوده و افسانه ها و باورهای گوناگونی با آن مرتبط است .

تاریخچه پیدایش فیروزه در ایران 

"<yoastmark

اکتشافات باستان شناسی از دشت ده لوران در غرب ایران نشان می دهد که فیروزه برای اولین بار در حدود 7000 سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار گرفت . تعداد مصنوعات فیروزه ای کشف شده در محوطه های تدفین نشان دهنده اهمیت این ماده معدنی در سنت های این تمدن باستانی است.

در حالی که قدمت تخمینی این آثار معتبر است، هیچ مطالعه علمی آنها را به ذخایر خاصی مرتبط نکرده است.

ذخایر نیشابور به تولید فیروزه با رنگ و کیفیت منحصر به فرد معروف است. این تولید در طول تاریخ به (فیروزه ایرانی) معروف بوده است ، اما ذخایر فیروزه ایران هرگز محدود به نیشابور نبوده است.

از معادن مهم دیگر می توان به معدن باغو در جنوب استان سمنان ومعدن شهربابک در غرب استان کرمان اشاره کرد که در بین سال های 1390 تا 1430 در کتاب عجایب جهان مارکوپولو ذکر شده است.

سنگ فیروزه چیست؟

"<yoastmark

فیروزه سنگی مات است که رنگ آن از آبی تا سبز متغیر است. با ارزش‌ترین سنگ‌های فیروزه معمولاً رنگ صاف‌تری دارند، در حالی که بسیاری از سنگ‌ها دارای رگه‌های قهوه‌ای هستند. این یک انرژی آرام بخش، تسکین دهنده و محافظ دارد که می تواند برای کاربردهای مختلف فنگ شویی مفید باشد . کلمه فیروزه از یک کلمه فرانسوی به معنای “ترکی” گرفته شده است، احتمالاً به این دلیل که این سنگ توسط منابع ترکی به اروپای قرون وسطی معرفی شده است.

خواص فیروزه

رنگ : آبی، سبز
چاکرا : گلو، چشم سوم
شماره : ارتعاش به 1
سیاره : مشتری، زهره، نپتون
زودیاک : عقرب، قوس، ماهی، خرگوش
مناطق باگوا : ژن، کیان
عناصر : چوب، فلز
منبع : افغانستان، شبه جزیره عربستان، چین، مصر، فرانسه، ایران، مکزیک، پرو، لهستان، روسیه، تبت، ایالات متحده آمریکا

کاربرد سنگ فیروزه

این سنگ دارای انرژی آرام بخش است که آن را به سنگی عالی برای مواقعی که احساس خستگی می کنید یا برای کمک به مدیتیشن تبدیل می کند. گفته می شود که بهشت و زمین را به هم متصل می کند و به ما کمک می کند تا به دنیای معنوی متصل شویم. فیروزه می تواند ارتباط ما با شهود را تقویت کند و همچنین برای محافظت و پاکسازی مفید است.

فیروزه ارتباط قوی با چاکرای گلو دارد و به تقویت ارتباط و بیان کمک می کند. همچنین تمام چاکراها را در یک راستا قرار می دهد و اغلب برای اهداف درمانی استفاده می شود. فیروزه همچنین می تواند به ما کمک کند تا نسبت به عشق و بخشش بازتر شویم و الگوهای خود خرابکاری را رها کنیم. این برای احساسات بسیار متعادل کننده است و به ما کمک می کند تا احساس آرامش و آسودگی بیشتری داشته باشیم.

 

بیشتر بخوانیم :گوهر شناسی وسنگ شناسی ،سنگ های قیمتی چگونه ایجاد می شوند

فاکتورهای کیفیت سنگ فیروزه

فیروزه مرغوب در سراسر جهان مورد توجه طراحان جواهرات غیر معمول است.

به طور معمول، فیروزه بر اساس سه فاکتور کیفیت اساسی – رنگ، بافت، و وجود یا عدم وجود ماتریس ارزیابی می شود.

رنگ فیروزه ای

"<yoastmark

آبی فیروزه ای پرارزش

ترین رنگ فیروزه ای یک رنگ آبی یکنواخت، تند و متوسط است که گاهی اوقات به عنوان آبی تخم مرغی رابین یا آبی آسمانی در تجارت شناخته می شود. منبع سنتی این رنگ ناحیه نیشابور ایران است، بنابراین شما نیز می‌شنوید که آن را با عنوان «آبی ایرانی» توصیف می‌کنند، خواه واقعاً در ایران استخراج شده باشد یا نه.

"<yoastmark

فیروزه سبز

 

به طور کلی، فیروزه ای با رنگ سبز تا آبی مایل به سبز نسبت به فیروزه ای با رنگ آبی خالص مطلوبیت کمتری دارد، اما این بستگی به ترجیح شخصی دارد. برخی از طراحان معاصر هستند که فعالانه به دنبال آووکادو و فیروزه سبز لیمویی هستند.

وزن فیروزه

فیروزه را بر حسب قیراط وزن می کنند و پنج قیراط معادل یک گرم است. فیروزه در طیف وسیعی از اندازه ها موجود است. همه اندازه ها، حتی سنگ های بسیار کوچک، در جواهرات بومیان آمریکا استفاده می شود و قطعات بزرگ فیروزه ای راف برای کنده کاری محبوبیت دارند. برای هر اندازه، کیفیت و یکنواختی رنگ فاکتور ارزش اصلی است.

 

بیشتر بدانیم : آشنای بادوره های آموزشی  

 

سنگ فیروزه در فنگ شویی

"<yoastmark

در فنگ شویی، ما با پنج عنصر کار می کنیم : چوب، آتش، خاک، فلز و آب. هر یک از این عناصر نشان دهنده کیفیت ها و انواع مختلفی از انرژی است و ما اغلب عنصر خاصی را به خانه اضافه می کنیم تا تعادل بیشتری ایجاد کنیم و کیفیت آن عنصر را فعال کنیم.

عنصر چوب است به مهربانی، رشد و ترمیم متصل است، و آن را از طریق رنگ های آبی، سبز، و آبی سیر بیان شده است. یکی از راه های فعال کردن انرژی چوب در خانه اضافه کردن کریستال های آبی یا سبز مانند فیروزه است. همانطور که یک تکه فیروزه را در خانه خود قرار می دهید، قصدی برای آن داشته باشید که ویژگی های عنصر چوب را به زندگی شما دعوت کند.

تاثیر سنگ فیروزه بر مدیتیشن (آرامش)

از آنجا که فیروزه احساسات را متعادل می کند، سنگ عالی برای مدیتیشن است. علاوه بر داشتن انرژی آرام بخش، به ما کمک می کند تا در طول تمرینات معنوی روی زمین بمانیم. سعی کنید یک تکه فیروزه را در قسمتی از خانه خود که دوست دارید مدیتیشن کنید قرار دهید و هر روز با شروع تمرین خود را به سنگ متصل کنید.

تاثیر فیروزدرشروع فعالیت جدید

منطقه شروع جدید که در زبان چینی ژن نامیده می شود، یکی از بخش های نقشه فنگ شویی باگوآ است که مربوط به عنصر چوب است. اگر می خواهید برای شروع یک پروژه جدید حمایت کنید، ممکن است بخواهید این منطقه را فعال کنید.

قرار دادن سنگ های سبزوآبی در این قسمت مانند  فیروزه یکی از راه های فعال سازی دراین ناحیه است. اغلب زمانی که ما در حال شروع کار جدیدی هستیم، همچنین باید هر گونه الگوی قدیمی را که ممکن است مانع ایجاد شود را رها کنیم، بنابراین توانایی فیروزه برای حذف منفی ها و بلوک ها می تواند به ویژه در این زمینه حمایت کننده باشد.

فواید شگفت انگیز  فیروزه

"<yoastmark

فیروزه نه تنها یکی از قدیمی ترین سنگ های قیمتی شناخته شده برای بشریت است، بلکه در میان سنگ هایی است که از طرفداران زیادی برخوردار است. عوامل متعددی باعث می شود که این زیبایی زنده بسیار مورد پسند واقع شود.

اجازه دهید به برخی از مزایایی که فیروزه بر محبوبیت آن می افزاید تمرکز کنیم.

1- اعتقاد بر این است که فیروزه باعث آرامش و آرامش در زندگی می شود.

2-  همچنین اعتقاد بر این است که از انرژی منفی و نشانه های بد محافظت می کند.

3-  در بسیاری از فرهنگ ها فیروزه به عنوان سنگ مقدس و همچنین سنگی که خوش شانسی را به ارمغان می آورد مورد احترام است.

4-  آپاچی ها معتقد بودند که افزودن این سنگ زیبا به یک سلاح باعث افزایش دقت آن می شود.

5-  در زمان‌های گذشته، اعتقاد بر این بود که اگر گوهر مریض یا در خطر باشد، گوهر تغییر رنگ می‌دهد. پس از پایان مصیبت به رنگ اصلی خود باز می گردد.

6-  همچنین اعتقاد بر این بود که در صورت مسموم شدن صاحب آن، سنگ تغییر رنگ داده یا مرطوب می شود.

7- این سنگ به عنوان یک سنگ آرامش بخش و هماهنگ کننده اعصاب، تنش و استرس در نظر گرفته می شود. این جواهر همچنین به ترویج همدلی، حساسیت و تفکر مثبت مشهور است.

 

مزایای این گوهر رنگارنگ به نکات ذکر شده ختم نمی شود.

"<yoastmark

خواص درمانی سنگ های  فیروزه

تصور می شود که این سنگ دارای خواص درمانی نیز می باشد . مانند موارد که در زیر ذکر شده است.

1. اعتقاد بر این است که این سنگ در موارد مربوط به روماتیسم، عفونت های ویروسی، نقرس و بیماری های معده مفید است.

2. همچنین اعتقاد بر این است که برای عفونت گلو، دندان ها و ریه و همچنین در آسم و افسردگی مفید است.

3.اعتقاد بر این است که این جواهر مسکن و ضد التهاب و سم زدایی است.

4. اگر سنگ روی شبکه خورشیدی پوشیده شود، اعتقاد بر این است که حداکثر فواید سلامتی را ارائه می دهد.

"<yoastmark

کلام آخر

فیروزه سنگی همه کاره است و اغلب در انواع جواهرات استفاده می شود. با این حال، مانند سایر سنگ ها، محبوب ترین روش های پوشیدن این نگین محبوب، گردنبند، گوشواره، دستبند و انگشتر است.

این سنگ قیمتی افسانه ای همیشه مورد احترام بوده است. بشریت را مجذوب خود کرده است. اهمیت آن در تاریخ ثبت شده است .بخشی از فرهنگ عامه در بسیاری از فرهنگ ها در سراسر جهان بوده است. این توسط افراد عادی و همچنین خانواده سلطنتی ارزشمند بوده است.

با وجود اثرات مثبت فراوانی که به فیروزه نسبت داده می شود ، واقعاً جای تعجب نیست که این سنگ قیمتی همیشه از طرفداران زیادی برخوردار بوده است. با توجه به مزایای بسیاری که این گوهر رنگارنگ به ارمغان می آورد، افراد بیشتری از خواب بیدار می شوند، مطمئناً محبوبیت آن در زمان های آینده افزایش خواهد یافت.

 

 

سنگ فیروزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *