سنگ های طبیعی که برای ساخت جواهرات استفاده می شود.

سنگ های طبیعی که برای ساخت جواهرات استفاده می شود.

سنگ‌های طبیعی هزاران سال است که توسط مادر طبیعت خلق شده‌اند و از زمان کشف تا به امروز در سراسر جهان از ارزش بالایی برخوردار بوده و نماد زیبایی، قدرت و ثروت محسوب می‌شوند.

اما با گذشت زمان، این سنگ‌های قیمتی روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند، تا زمانی که در دسترس همگان قرار گرفته‌اند. اعتقاد بر این است که هر سنگ طبیعی جدا از فواید بصری، ویژگی های نمادین منحصر به فردی را بر اساس افسانه ها، باورهای عامیانه و طب سنتی نشان می دهد.

امروزه زیورآلات با سنگ به اشکال مختلف از سنگین و خام در سبک آنتیک گرفته تا زیورآلات نقره و طلای کلاسیک، هنری در ترکیب با رزین اپوکسی یا رزین UV گرفته تا صنایع دستی ساخته شده با روش‌های مختلف مانند جواهر دوزی، منجوق و….

بیشتر بخوانیم :سنگ های قیمتی چگونه ایجاد می شوند

انواع سنگ های قیمتی طبیعی

 

سنگ های قیمتی از دسته سنگ های طبیعی وسیعی هستند که نه تنها سنگ ها، بلکه کریستال ها را نیز شامل می شوند و مواد معدنی به طور طبیعی توسط طبیعت برای چندین سال ایجاد شده است. در گذشته به دلیل ارزش زیبایی شناختی و کمیاب بودن بیشتر آنها به عنوان سنگ های قیمتی یاد می شد، اما در طول قرن ها ارزش و محبوبیت برخی از آنها تغییر کرده است.

این به دلیل مقادیر متغیر استخراج شده بود، زیرا اگر سنگ معینی در طبیعت بسیار کمیاب در نظر گرفته می شد و در نقطه ای ذخایر بزرگتری کشف می شد، منجر به کاهش قیمت آن می شد. امروزه سنگ های طبیعی بر اساس معیارهای متعددی طبقه بندی می شوند. بر خلاف تصور مردم، منطقه مبدا تأثیر قابل توجهی در ارزش آن ندارد.

ویژگی های زیر در طول طبقه بندی تجزیه و تحلیل می شوند: رنگ، وضوح، ضریب شکست، پراکندگی، وزن مخصوص، شفافیت، برش، شکستگی، درخشندگی، برش، پدیده های نوری غیر معمول، نادر بودنو مقیاس سختی Mohs که در سال 1812 توسط کانی شناس آلمانی فردریش موهس ایجاد شد. بر اساس آن به هر سنگ یک مقیاس سختی از 1 تا 10 اختصاص داده می شود. از نظر تئوری، هر چه سختی بالاتر باشد، برابر با عدد بالاتر در مقیاس، ارزش سنگ بیشتر است.

بیشتر بخوانیم : علم گوهر شناسی  ،گوهرشناسی

 

محبوب ترین سنگ های طبیعی که در ساخت جواهرات استفاده می شود

 

جواهرات صدها سال است که جزء اصلی کمد لباس زنان بوده است. سنگ‌های قیمتی بر روی جواهرات بی‌نظیر و ظریف برای ایجاد تکه‌های خیره‌کننده ظاهر شده‌اند. ما پنج مورد از محبوب‌ترین و زیباترین سنگ‌های قیمتی که در جواهرات استفاده می‌شوند را گرد هم آورده‌ایم تا به شما کمک کند تا کمی الهام بگیرید.

 

الماس

 

الماس
الماس

جای تعجب نیست که الماس در صدر محبوب ترین سنگ های طبیعی و قیمتی مورد استفاده در جواهرات قرار می گیرد. الماس‌ها در رنگ‌های مختلفی از جمله زرد، آبی و سبز وجود دارند که قرمز نادرترین آنهاست، اگرچه محبوب‌ترین آنها الماس شفاف درخشان است. الماس ها اغلب با سنگ های قیمتی دیگر در جواهرات همراه می شوند، اگرچه زمانی که به تنهایی استفاده می شوند بسیار دیدنی به نظر می رسند و معمولاً به حلقه های نامزدی و ازدواج اضافه می شوند.

 

زمرد

 

زمرود
زمرود

زمرد از دیرباز یکی دیگراز سنگ های طبیعی و قیمتی بوده است که در میان خانواده سلطنتی محبوب بوده است. زمانی مصریان معتقد بودند که زمرد نشان دهنده تولد دوباره و باروری است، بنابراین به سرعت محبوب شدند. زمرد مدت‌هاست که در جواهرات از جمله حلقه‌های ازدواج و نامزدی استفاده می‌شود و وقتی در کنار الماس و سایر جواهرات قرار می‌گیرد فوق‌العاده به نظر می‌رسد.

 

یاقوت سرخ

 

یاقوت سرخ
یاقوت سرخ

 

 

سنگ تولد جولای، یاقوت دارای رنگ قرمز تیره قوی و پر جنب و جوش است که گفته می شود نشان دهنده عشق و اشتیاق است و در بین کسانی که به دنبال به تصویر کشیدن عشق و محبت خود هستند محبوبیت زیادی پیدا می کند. بسیاری از مردم نمی دانند که یاقوت سرخ در واقع یاقوت قرمز است و از همان ماده معدنی به دست می آید. یاقوت ها هدیه سنتی چهلمین سالگرد ازدواج هستند.

یاقوت کبود

یاقوت کبود
یاقوت کبود

 

 

یاقوت کبود آبی یکی از محبوب ترین سنگ های طبیعی و قیمتی مورد استفاده در جواهرات در جهان است که به طور قابل تشخیصی در حلقه نامزدی خیره کننده پرنسس دایانا استفاده شده است که به دوشس کمبریج، کیت میدلتون منتقل شد. یاقوت کبود در چندین رنگ وجود دارد، اگرچه آبی محبوب ترین است.

آمیتیست

آمیتیست
آمیتیست

 

آمیتیست یک سنگ قیمتی غیر معمول با رنگ بنفش تیره است. گفته می شود که آنها سنگی آرام بخش هستند که نشان دهنده عشق، شادی و ثروت در زندگی فرد هستند. زمانی آمتیست ها از الماس گرانبهاتر به حساب می آمدند، تا اینکه ذخایر بزرگی از آنها در برزیل و اروگوئه یافت شد که به عنوان نیمه قیمتی شناخته شدند.

یشم

یشم
یشم

 

سنگ یشم یکی دیگر از سنگ‌های طبیعی و جواهراتی است که در دوران باستان از آن برای ساختن زیورآلات، شانه‌ها، ظروف، گلدان‌ها و همچنین ابزار و سلاح‌های گران‌قیمت استفاده می‌شده است.

یشم به دلیل سختی زیاد: 6.5 تا 7 در مقیاس موس، سنگ قدرت، ثروت، طول عمر، تعادل و خرد محسوب می شد. سنگ یشم با کاهش تعارضات بین نسلی، اعتماد به نفس را افزایش می دهد و به زندگی خانوادگی کمک می کند، صلح، هماهنگی، زندگی عاری از خشم و پرخاشگری را به ارمغان می آورد. اعتقاد بر این است که افکار منفی را دفع می کند و خلق و خو را بهبود می بخشد.

ما چند نوع یشم را ارائه می دهیم : سبز، صورتی، سبز تیره، آمیتیست و نارنجی

چشم ببر

چشم ببر
چشم ببر

 

 

یکی دیگر از سنگ های طبیعی در جواهر چشم ببر نوعی کوارتز مات جذاب با سختی 7 در مقیاس Mohs است که اغلب در جواهرات دست ساز هنری استفاده می شود . جلوه‌های سنگ چشم ببر منحصر به فرد بودن خود را مدیون رنگ مشخص قهوه‌ای تیره است که با نوارهای زرد طلایی در هم آمیخته است، که بسته به زاویه تابش نور، جلوه‌ای نوری شبیه مردمک یک ببر ایجاد می‌کند، که نام این سنگ هم از این جا گرفته شده.

از منحصر به فرد بودن آن نیز تحت تأثیر معنای چشم ببر استبا معرفی خلق و خوی مثبت، افزایش قدرت متمایز شدن از جمع و کمک به دستیابی به اهداف مرتبط است. چشم ببر به هنرمندان توصیه می شود، زیرا اعتقاد بر این است که به شدت خلاقیت و میل به خلقت را تحریک می کند، تمرکز را بهبود می بخشد و ادراک را افزایش می دهد. سنگ شادی، شادی و خوش بینی است.

فیروزه

فیروزه
فیروزه

 

فیروزه با رنگ های خیره کننده آبی آسمانی تا سبز آبی، بیش از 5000 سال است که مورد توجه فرهنگ های سراسر جهان بوده است. فیروزه سنگی مات است که رنگ آن از آبی تا سبز متغیر است. با ارزش‌ترین سنگ‌های فیروزه عموماً رنگ صاف‌تری دارند، در حالی که بسیاری از سنگ‌ها دارای رگه‌های قهوه‌ای هستند. این یک انرژی آرام بخش، تسکین دهنده و محافظ دارد که می تواند برای کاربردهای مختلف فنگ شویی مفید باشد.

فیروزه دارای انرژی آرام بخش است که آن را به سنگی عالی برای مواقعی که احساس خستگی می کنید یا برای کمک به مدیتیشن تبدیل می کند. گفته می شود که بهشت و زمین را به هم متصل می کند و به ما کمک می کند تا به دنیای معنوی متصل شویم. فیروزه می تواند ارتباط ما با شهود را تقویت کند و همچنین برای محافظت و پاکسازی مفید است.

 

کلام آخر.

 

دراین مقاله به بررسی تعدادی از سنگ های طبیعی که از آن در ساخت جواهرات زینتی استفاده می شود . مادر آموزشگاه  فتاحی آموزش گوهر شناسی را برگزار می کنیم .

در طبیعت از این نوع سنگ ها با نام ها واشکال مختلف بسیار هستند که بسیاری از آنها خواص درمانی هم دارند.
ما فقط به بررسی تعدادی از سنگ های که شما عزیزان بیشتر با آن آشنایی دارید و بیشتر ایرات از این سنگ ها استفاده می شوند .

سنگ های طبیعی که برای ساخت جواهرات استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.