ریخته گری طلا و جواهر

ریخته گری طلا و جواهر کار به ظاهر آسانی نیست و شما باید با گذراندن دوره های این رشته و شرکت در کلاس های ریخته گری طلا و جواهر تبدیل به یک طلا ساز حرفه ای شوید.

علاقمندان با شرکت در کلاس های ریخته گری آموزشگاه  طلا سازی فتاحی می توانید با دریافت مدرک فنی حرفه ای و بین المللی به صورت کاملا سریع و حرفه ای وارد بازار کار شوید.

tel:09123637383
09123637383

ریخته گری طلا و جواهر

هرگاه طلا و جواهرساز بخواهد از روی یک نمونه مشخص تعداد زیادی بسازد، به ناچار باید از تکنولوژی ریخته گری فلزات قیمتی و ریخته گری طلا و جواهر استفاده کند. به طور مثال اگر توان یک هنرمند طلا و جواهرساز، تولید روزی یک النگو باشد و تعداد ۱۰۰ عدد النگو یک شکل سفارش دریافت کند می بایست ۱۰۰ روز کار کند تا سفارش ذکر شده را تحویل مشتری دهد. اما با کاربرد شیوه های ریخته گری طلا و جواهر می توان یک قالب از روی نمونه اولیه تهیه و تولید کرده و سپس با استفاده از ابزارها و شیوه های مربوطه، در طول یک روز تعداد ۱۰۰ عدد النگو مورد سفارش خود را ساخته و تولید و تحویل خواهد نمود.

ریخته گری طلا و جواهر
ریخته گری طلا و جواهر

انواع روش های ریخته گری طلا و جواهر

1. ریخته گری به روش خاک ماسه

2. ریخته گری به روش سانتریفوژ

3. ریخته گری به روش (ساکشن) مکشی

4. ریخته گری به روش القایی

 

بیشتر بخوانیم :آموزشگاه طلاسازی در تهران،دوره آموزشی طراحی طلا و جواهرات،قلم زنی چیست؟

 

لوازم موردنیاز برای ریخته گری طلا

 • قاب قالب
 • زیر پایه
 • لاستیک قالب
 •  بنزین
 • تیغه
 • کارد قالب
 • میله برنجی

مراحل انجام ریخته گری طلا و جواهر

در دوره آموزش ریخته گری فلزات قیمتی یک هنرجو مراحل زیر را آموزش خواهد دید:

1.فراگیری ریخته گری فلزات قیمتی و ساخت قالب نگاتیو از روی الگوی اصلی به وسیله انواع لاستیک های ویژه و روش های متفاوت کار با این قالب

2.فراگیری ریخته گری فلزات قیمتی و روش های تزریق موم در لاستیک به وسیله سیستم سنتی و پیشرفته

3.اندازه کردن انگشترهای مومی و به وجود آوردن تغییرات بر روی مدل های مومی

4.سیستم Wax Setting یا مخراج کاری سنگ بر روی موم

5.شیوه شاخه کردن موم های تولید شده

6.موم گیری توسط موم گیربخار

7.پرکردن سیلند با گچ به شیوه های مختلف مثل وکیوم ، میکسر ، ویبره و سیستم اتوماتیک همراه با شیوه محاسبات دقیق

8.آموزش ریخته گری فلزات قیمتی و فراگیری شیوه های عملی میزان ترکیب فلزات مختلف جهت به کسب عیار مورد نظر و آماده سازی فلز تزریقی که می تواند طلا ؛ نقره و یا هر فلز دیگر باشد به دو شیوه ذوب دستی و القایی و نیز شیوه های محاسبه وزن فلز تزریقی در قالب.

9.تزریق فلز به سیلندر به وسیله شیوه های متفاوت مانند وکیوم ، سانتریفوژ و سیستم ذوب القایی در مکان وکیوم با فشار دوبرابری گاز آرگون به صورت اتوماتیک با دستگاه پیشرفته.

ریخته گری طلا و جواهر
ریخته گری طلا و جواهر

جزئیات آموزش ریخته گری فلزات قیمتی

مرحله اول ریخته گری فلزات قیمتی : مدلسازی

موردی که همیشه در ریخته گری طلا و جواهر ثابت است شروع عملیات ریخته گری با مدلسازی می باشد. قبل از مدلسازی کار طراحی صورت می گیرد و سپس مدل بر آن اساس تولید می گردد . در گذشته طراحی به وسیله دست انجام می‎شد اما امروزه از نرم افزارهای کامپیوتری استفاده میگردد. مدل می‎تواند از مواد مختلفی همچون فلز، موم، پلاستیک و یا … تولید شود.

طراحی اولیه طلا و جواهر، با ترسیم روی کاغذ

طراحی  طلا و جواهر در نرم افزار راینو

پس از طراحی طلا و جواهر مورد نظر مدل سازی را آغاز می کنیم.

روش های مدلسازی :

 • مدلسازی به شیوه سنتی
 • مدلسازی به وسیله دستگاه‎های تراش مدل
 • مدل سازی به وسیله دستگاه های پرینت سه بعدی
 • برای مدل سازی در این صنعت اغلب از پرینترهای سه بعدی DLP استفاده می‎شود.

ماده به کار رفته در این نوع از پرینترها پلیمرهای مایعی هستند که بر اثر تابیده شدن نور با انجام یک سری واکنش‎های شیمیایی از حالت مایع به حالت جامد تغییر حالت می‎دهند. به این ترتیب لایه های مدل یکی پس از دیگری بر روی هم پخت شده و در نهایت مدل جواهر با کیفیت و صافی سطح بالایی به دست می آید.

مرحله دوم ریخته گری فلزات قیمتی : ساخت قالب ریخته گری

1) تولید قالب لاستیکی و یا سیلیکنی از روی مدل‎های مومی یا غیر فلزی
2) تولید قالب لاستیکی به ویژه پخت لاستیک

ریخته گری طلا و جواهر
ریخته گری طلا و جواهر

مرحله سوم ریخته گری فلزات قیمتی: تزریق موم

در این مرحله، موم به وسیله دستگاه تزریق، داخل قالب‎های لاستیکی و یا سیلیکنی که در مرحله قبل ساخته شده‎اند تزریق می‎شود و حجم خالی داخل قالب بدین روش، از موم پر می‎شود و یک کپی مومی از مدل شما ساخته می شود. در این مرحله به تعدادی که از مدل می‎خواهیم تولید کنیم باید کپی مومی تهیه کنیم.

مرحله چهارم ریخته گری فلزات قیمتی :شاخه کردن

مدل‎های ساخته شده در مرحله قبل را به وسیله یک هویه به یک مفتول مومی وصل می کنیم تا به شکل یک درختچه درآید و سپس انتهای درختچه را در کفی لاستیکی ویژه سیلندر ریخته گری می گزاریم. یک درختچه مومی شامل یک و یا حتی صدها مورد از مدل های مومی باشد. موضوع مهم این است که زاویه دنبالک‎های مدل ها با محور اساسی (مفتول مومی) باید به شکل تند باشد. لازم به توضیح است که برای انجام عملیات ریخته گری در مرحله های بعد، باید حدود 14 برابر وزن شاخه موم، طلای عیار 18 (750) را ذوب و تهیه نمود.

ریخته گری طلا و جواهر
ریخته گری طلا و جواهر

مرحله پنجم ریخته گری فلزات قیمتی : گچ گیری سیلندر ریخته گری

زمانی که مرحله شاخه کردن موم ها تمام شد، شاخه مومی را در یک سیلندر فلزی ریخته گری قرار داده و آن را با گچ ویژه ریخته گری به شیوه ای که در ادامه بیان می‎شود پر می کنیم تا شاخه را پوشش دهد. زمانی که گچ خشک شد، یک قالب نسوز و خشک برای کاربرد در کوره‎های ریخته گری ایجاد می شود. شاخه مومی بر روی کفی لاستیکی سیلندر سوار می‎گردد.

سیلندر ریخته گری در وضعیت های با فلانج و بدون فلانج استفاده می شود و از جنس فولاد ساخته میگردد . برای گچ گیری سیلندر از ماشین میکسر گچ استفاده می‎گردد. در این ماشین آب و گچ در مکانی کاملاً عاری از هوا با هم میکس می‎شوند و در درون سیلندر تزریق می‎شود. دستگاه به سیستم ارتعاشی (ویبره) مجهز است تا گچ تزریق شده در سیلندر را کاملاً هواگیری شود. این عمل از هر گونه خلل در سطح قطعات در مرحله ریخته گری جلوگیری می‎شود. اندازه گچ مورد نیاز برای گچ گیری یک سیلندر به قطر 100 میلی متر و به ازای هر یک سانت، تقریباً برابر 100 گرم میگردد.

پس از پایان مرحله گچ گیری سیلندر، آن را در یک مکان خشک و بدون تابش نور مستقیم خورشید می گزاریم تا گچ خشک شود. این مدت حدوداً بین 3 تا 5 ساعت، بسته به گنجایش سیلندر به طول می‎انجامد.

ریخته گری طلا و جواهر
ریخته گری طلا و جواهر

مرحله ششم ریخته گری فلزات قیمتی : موم زدایی و پخت سیلندر

پس از این که گچ به طور کامل خشک شد، سیلندر ریخته گری را در موم گیر بخار جا می‎دهیم. به وسیله گرمای غیر مستقیم بخار، سیلندر، گرم شده تا موم داخل سیلندر که دمای ذوب پایینی دارد ذوب شده و از درون گچ خارج شود. پس از انجام این مرحله که حدوداً 2 تا 3 ساعت به طول می کشد تا سیلندر آماده برای پخت میشود.

در پایان این مرحله، سیلندرهای گچی وارد یک کوره پخت می‎شوند تا پس از طی کردن یک دوره زمانی 8 الی 12 ساعتی، یک قالب گچی فعال برای تزریق فلز در مرحله ریخته گری تهیه شود.

مرحله ریخته گری فلزات قیمتی : ریخته گری

با گذاشتن سیلندرها در یک سانتریفیوژ یا ماشین ریخته گری در وضعیت خلا، مرحله ریخته گری شروع می شود. در این مرحله، فلز طلا یا آلیاژهای دیگر استفاده شده در درون بوته ماشین، ذوب می‎شوند و به درون قالب گچی تزریق می‎گردند.

ریخته گری طلا و جواهر
ریخته گری طلا و جواهر

آموزش ریخته گری طلا و جواهر در آموزشگاه فتاحی

آموزشگاه طلاسازی فتاحی در تهران با بکارگیری اساتید مجرب از جمله نفر چهارم جهان درمسابقات طلا و جواهرسازی و از اساتیدی که خود افتخار آفرین در رشته طلا و جواهر سازی هستند، استفاده می شود. تا علاوه بر تدریس دوره های مختلف ریخته گری، قلقها ،فوت و فن های این رشته نیز آموزش داده شود. آموزشگاه های حرفه ای و معتبر در تهران و کرج در تمامی دوره های ریخته گری طلا  آماده ثبت نام و برگزاری کلاس های عملی و ارائه ی مدرک بین المللی و فنی حرفه ای می باشد .

 • دوره ریخته گری طلا و جواهر در تهران

 • دوره ریخته گری طلا و جواهر در کرج

مزایای شرکت در دوره های ریخته گری

 • شرایط ادامه تحصیل برای دریافت دیپلم رسمی
 • ارتقاء شغلی
 • اخذ مدرک معتبر فنی حرفه ای ریخته گری طلا و در سطح بین المللی
 • ارائه ی مدرک برای دریافت پروانه كسب کار
 • پشتیانی و حمایت از کارآموزان پس از اتمام دوره های تعمیرات
 • جذب سریع و راحت در شرکت ها
 • معرفی  کار به هنرجویان
 • دریافت کارت مربیگری و تدریس در آموزشگاه ها
 • ارائه ی مدرک برای دریافت پروانه كسب کار
 • امکان تکرار دوره های آموزشی در صورت عدم یادگیری به صورت نیم بها
 • پشتیانی و حمایت از کارآموزان پس از اتمام دوره های تعمیرات

کلام آخر 

دوره ریخته گری طلا و جواهر از دیگر دوره های پولساز در زمینه طلا و جواهر است، که به آموزش گام به گام ساخت طلا می پردازد. . شما به صورت عملی می توانید امکان تمرین و تکرار ورفع اشکال از دوره های آموزشی استفاده کنید. در این دوره ها کلیه هنرجویان با مشاغل مربوط به این رشته و بازار کار ریخته گری طلا و جواهر آشنا می شوند.

آموزشگاه طلا سازی فتاحی با تجربه بالا در زمینه آموزش ریخته گری طلا،  گوهر شناسی، تعمیرات طلا و جواهر،مینا کاری ، فروشندگی ، طراح طلا و جواهر سازی ، تراش جواهرات که برای علاقمندان این رشته ها مدرک معتبر بین المللی و فنی حرفه ای  اعطا می کند.جهت گرفتن مشاوره رایگان و ثبت نام در کلاس های آموزشی این دوره ها با ما تماس حاصل بفرمایید.

تهران :09123637383 – 02166480490

کرج :02632222268 – 02632400324

ریخته گری طلا و جواهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *