آموزش گوهرشناسی

علم گوهرشناسی

گوهرشناسی مطالعه علمی سنگ های قیمتی است. اگرچه ممکن است سرمایه گذاران و مجموعه دارانی وجود داشته باشند که فقط به ارزش پولی جواهرات علاقه مند باشند، اما زمانی که زمان تشخیص یک سنگ قیمتی از سنگ دیگر فرا رسید، به یک رویکرد علمی نیاز دارند. آنها به دنبال چه کسی خواهند بود؟
مرور انواع مختلف گوهرشناسان و کارهایی که آنها انجام می دهند، مقدمه ای کوتاه و خوب از گوهرشناسی، برای مجموعه داران و همچنین کسانی که کنجکاو در مورد شغل در گوهرشناسی هستند، خواهد بود.
اگر می خواهید به طور جدی گوهرشناسی را دنبال کنید، انجمن بین المللی جواهر یک برنامه گواهی آنلاین گوهرشناس حرفه ای را ارائه می دهد.

جواهر فروشان و طلافروشان

جواهرشناسان باید گوهرشناسی را بدانند تا به سؤالات مشتریان خود پاسخ دهند و جواهری را که برای آنها آورده شده است شناسایی کنند.

طلاسازان (و سایر فلزکاران) برای ایجاد تنظیمات مناسب به دانش خاصی در مورد خصوصیات فیزیکی گوهرها نیاز دارند. به عنوان مثال، تنظیمی که برای الماس ایده‌آل است می‌تواند به عقیق آسیب برساند و میزان فشاری که برای قرار دادن شاخک‌های گارنت استفاده می‌شود می‌تواند تانزانیت را بشکند . برخی از سنگ‌های قیمتی می‌توانند گرمای کار تعمیر شامل لحیم کاری با دمای بالا را تحمل کنند. اگر فلزکاران اقدامات احتیاطی را انجام دهند، می توانند آنها را در تنظیمات خود رها کنند. سایر سنگ های قیمتی آنقدر به حرارت حساس هستند که باید آنها را جدا کنید.

Lapidaries

Lapidaries یا سنگ تراش ها نیز به دانش خاصی نیاز دارند. تکنیک های مناسب برش و پرداخت از نگینی به نگین دیگر متفاوت است. چیزی که برای یک سنگ قیمتی خوب عمل می کند، اتلاف وقت یا حتی فاجعه آمیز بودن برای جواهر دیگر است. فکتینگ و مدیریت رنگ سنگ قیمتی دست به دست. نحوه جهت دهی کاترها به زبر می تواند تأثیر زیادی بر ظاهر نگین تمام شده داشته باشد. سبک برش نیز بخشی از مدیریت رنگ است
انتخاب برش می توانید روشن یا تیره گوهر، که بطور قابل توجهی هم ظاهر و ارزش سنگ تاثیر می گذارد. شکل، تعداد و محل وجوه بر درخشندگی جواهر تأثیر می گذارد. Lapidaries بیشتر زاویه ها را برای برش فاست با دقت انتخاب می کنند. آنها باید همه این عوامل را در نظر بگیرند تا مقدار سنگ های قیمتی را که برای ایجاد یک جواهر زیبا و زیبا قربانی می شود، به حداقل برسانند
دانشمندان
گرچه دانشمندان با مدرک زمین شناسی، شیمی و حتی فیزیک کوچکترین گروه گوهرشناسان را تشکیل می دهند، اما تأثیرگذار هستند. اندازه گیری و ثبت سیستماتیک خواص فیزیکی و نوری مورد استفاده برای شناسایی سنگ های قیمتی یک فرآیند علمی ثابت اما مداوم است.

برای قرن ها، لپیداری در بهترین موقعیت برای تشخیص تفاوت های جواهرات با ظاهر مشابه بود. روند روکش کردن دیدگاهی را در مورد سنگ های قیمتی ارائه می دهد که هیچ گوهرشناس دیگری نداشت. بسیاری از اجزاء ، مواد محبوس شده در داخل سنگ های قیمتی، و ویژگی های فیزیکی، مانند سختی ، به راحتی هنگام برش و صیقل دادن جواهر آشکار می شد.

دانشمندان با توسعه تکنیک های آزمایشی جدید و تحقیق در مورد سنگ های قیمتی جدید کشف شده در طبیعت و سنتز شده در آزمایشگاه به این دانش ادامه می دهند.

شناسایی سنگ های قیمتی

شناسایی سنگ های قیمتی

شناسایی گوهر قلب گوهرشناسی است. برای مثال، تشخیص برخی از یاقوت‌ها و گارنت‌ها از نظر ظاهری غیرممکن است، اما ویژگی‌های فیزیکی آن‌ها به طور قابل توجهی متفاوت است. کریستالوگرافی یاقوت سرخ و گارنت بسیار متفاوت است. در حالی که شکل‌های مرئی سنگ‌ها ممکن است متفاوت باشد، ساختار کریستالی این سنگ‌ها در سطح اتمی متمایز است. گارنت ها در سیستم ایزومتریک یا مکعبی شکل می گیرند، در حالی که یاقوت ها در سیستم شش ضلعی تشکیل می شوند.
همچنین از تکنیک های کانی شناسی برای کمک به شناسایی سنگ های قیمتی استفاده می شود. تست های خراش که در آن از مواد مختلفی برای خراشیدن یک نگین ناشناخته استفاده می شود، سختی را تعیین می کند. واکنش یک جواهر به اسید و حتی گرما می تواند سرنخ های مهمی برای هویت آن به دست دهد. البته این تست های مخرب برای سنگ های تراش خورده مناسب نیستند.
دانشمندان همچنین آزمایش های غیر مخربی برای شناسایی سنگ های قیمتی ابداع کرده اند. آنها ابزارهایی برای اندازه گیری خواص فیزیکی و نوری جواهرات – مانند وزن مخصوص و ضریب شکست – بدون آسیب رساندن به آنها طراحی کرده اند. امروزه حتی افراد بدون آموزش علمی گسترده یا تجهیزات گران قیمت آزمایشگاهی نیز می توانند از این روش ها برای شناسایی گوهر استفاده کنند.

شروع در گوهرشناسی

اگر علاقه مند به یادگیری در مورد جواهرات هستید، ابتدا نحوه طبقه بندی آنها و اصطلاحات مورد استفاده برای توصیف آنها را بیاموزید . سپس خواص فیزیکی و نوری آنها را مطالعه کنید. با این پیش زمینه، می توانید شروع به یادگیری نحوه شناسایی سنگ های قیمتی کنید .
البته با مطالعه گوهرشناسی راه های فرعی زیادی برای سفر وجود دارد. شاید شما مجذوب جواهرات خارق العاده یا ادغام های موجود در جواهرات طبیعی شوید . افراد علاقه مند به جمع آوری سنگ های قیمتی نیز ممکن است به یادگیری نحوه تراش جواهرات و ساخت جواهرات علاقه مند شوند .
چه علاقه شما غیررسمی یا حرفه ای باشد، دنیای سنگ های قیمتی شما را شگفت زده خواهد کرد. بنابراین، آن را از روی میز خود کاوش کنید یا دستان خود را در حفاری کثیف کنید!

مقدمه ای بر گوهرشناسی