نحوه خواندن علائم شناسایی طلا در جواهرات

نحوه خواندن علائم شناسایی طلا در جواهرات : آیا نمی دانید چگونه علائم شناسایی طلا را روی جواهرات بخوانید؟ در واقع جواهرات طلا یکی از زیباترین و با ارزش ترین فلزات گرانبهای شناخته شده برای بشر است.

در واقع، حتی قبل از عصر پول نیز از آن به عنوان ارز استفاده می شده است. این روزها، هم به عنوان یک لوازم جانبی مد و هم به عنوان سرمایه گذاری در برابر عدم قطعیت مالی آینده استفاده می شود.

نحوه خواندن علائم شناسایی طلا در جواهرات
نحوه خواندن علائم شناسایی طلا در جواهرات

نحوه خواندن علائم شناسایی طلا در جواهرات

با این حال، با ارزش و قیمت انبوه آن یک چالش وجود دارد: چگونه از فریب خوردن پول خود هنگام خرید یا فروش قطعات طلا جلوگیری کنید.

اگر به این فکر می کنید که چگونه اصالت جواهرات طلای خود را تأیید کنید.درباره تاریخچه قطعات خود بیشتر بدانید و بفهمید که قطعات خود چقدر ارزش دارند، به جای درستی آمده اید.

در این راهنما، ما همه چیزهایی را که در مورد شناسایی علائم طلا روی جواهرات و نحوه تفسیر آنها باید بدانید را پوشش خواهیم داد.

انواع متداول علائم شناسایی طلا

مهرهای زیادی روی جواهرات می بینید، چه طلا، نقره، الماس و سایر فلزات گرانبها. همه آنها به محتوای واقعی طلا مربوط نمی شوند – برخی از آنها برای غرور، دلایل احساسی یا شخصی سازی هستند.

با این حال، علائم خلوصی که روی جواهرات طلا می بینید به چند دسته کلی تقسیم می شوند:

علائم قیراط

رایج ترین علامت های طلا، علامت عیار، به سادگی خلوص طلا را بیان می کند.

کاراتاژ به صورت یک عدد به دنبال “k” (برای قیراط) یا “ct” (برای قیراط) بیان می شود. به عنوان مثال، 14 عیار و 14 عیار هر دو برای بیان طلای 14 عیار استفاده می شوند.

جواهرات طلا می توانند 10K، 14K، 18K یا 24K باشند – هر چه این تعداد بیشتر باشد، طلای خالص بیشتری در یک کالا وجود دارد. همانطور که گفته شد، جواهرات هرگز نمی توانند 100 درصد طلا باشند زیرا در حالت خالص بسیار نرم هستند.

ممکن است کلمه قیراط را در قطعات الماس نیز مشاهده کنید، اما قیراط در این مورد معمولاً به وزن الماس اشاره دارد.

 

نحوه خواندن علائم شناسایی طلا در جواهرات
نحوه خواندن علائم شناسایی طلا در جواهرات

علامت های خالق

اینها صرفاً مهرهایی هستند که نشان می‌دهند چه کسی جواهرات شما را خلق کرده است – معمولاً یک طراح یا سازنده جواهرات نام یا حروف اول، اما گاهی اوقات نماد علامت تجاری در صورت عدم وجود نام است.

معروف ترین نمونه Tiffany & Co است. قطعات آنها با حروف اول و چندین نقطه در زیر آنها مشخص شده است که نشان دهنده الماس است.

علائم سنجش

آزمایش سنجش خلوص فلز گرانبها و توسط یک بدن مستقل بر روی نمونه کوچکی از اقلام مورد نظر انجام می شود.

باز هم، خلوص با عیار اندازه گیری می شود، طلای 24 عیار خالص ترین شکل ممکن طلا است. سیستم متداول علامت‌گذاری بریتانیا مستلزم آن است که تمام اقلام بیش از 1 گرم قبل از فروش مورد سنجش قرار گیرند. علائم سنجش همیشه با یک نامه تاریخ همراه است تا نشان دهد که سنجش چه زمانی انجام شده است.

علائم ظرافت

ظرافت به محتوای طلای یک جواهر اطلاق می شود که بر حسب قسمت در هزار (ppt) اندازه گیری می شود.

علامت ظرافت معمولاً با ارقامی که نشان دهنده ppt (مثلاً 916) یا یک عدد اعشاری نشان دهنده کارات ها (به عنوان مثال 0.916) هستند، دنبال می شود. در برخی موارد، هر دو رقم گنجانده خواهد شد (به عنوان مثال 916/1000).

علائم مشخصه

نشانه ها علامت هایی هستند که بر روی جواهرات طلا مهر می زنند تا خلوص فلز و نشان سازنده یا طراح را نشان دهند.

فرآیند علامت گذاری در لندن، انگلستان، در سال 1327 آغاز شد و در سراسر جهان گسترش یافت. در بسیاری از کشورها، از جمله انگلستان، فروش جواهرات طلایی که توسط دفتر سنجش تایید شده توسط دولت مشخص نشده باشد، غیرقانونی است.

علائم مشخصه علاوه بر نشان دادن خلوص و منشاء آنها می تواند نشان دهنده تاریخ و زمان ساخت نیز باشد.

 

نحوه خواندن علائم شناسایی طلا در جواهرات
نحوه خواندن علائم شناسایی طلا در جواهرات

نحوه خواندن علائم خلوص طلا در جواهرات

10 هزار طلا

پایین ترین کیفیت طلای خالص (که 24 عیار است) با فلزات دیگر مخلوط می شود تا سفت شود. بنابراین 10K طلا حاوی 41% طلای خالص و 59% فلزات دیگر است.

تمبر 10K به این معنی است که این قطعه از 10 قسمت طلا از 24 قسمت کل ساخته شده است. با این حال، به این معنی نیست که کل قطعه طلای 10 عیار است. یعنی آلیاژ طلاست.

مهر ممکن است فقط به قسمت کوچکی از قطعه اشاره کند، مانند زنجیر روی گردنبند یا  دستبند.

طلای 14 عیار

از نظر خلوص طلا، این شناسایی به 58 درصد طلای خالص و 42 درصد سایر فلزات اشاره دارد.

جواهرات 14 عیار نسبت به همتای عیار بالاتر خود انعطاف بیشتری دارند زیرا طلای خالص کمتری دارند. می توان آن را برای مدت طولانی تری بدون کدر شدن پوشید.

همچنین قیمت آن کمتر از قطعات طلای خالص است زیرا حاوی فلزات گرانبها کمتری است.

نحوه خواندن علائم شناسایی طلا در جواهرات
نحوه خواندن علائم شناسایی طلا در جواهرات

طلای 18 عیار

مطمئن نیستید در قطعه 18 عیار شما چقدر طلا وجود دارد؟ طلای 18 عیار 75 درصد طلای خالص یا 750 قسمت در 1000 است. در اروپا، طلای 18 عیار با مهری که روی آن نوشته شده «750» مشخص شده است. در ایالات متحده، طلای 18 عیار با علامت‌های طلایی مشخص می‌شود که عبارتند از: «18KT»، «18KT»، «18Kt» یا «0.750».

طلای 22 عیار

نشان طلای 22 عیار یعنی 91.6 درصد طلای خالص یا 916 قسمت در هر 1000. در اروپا، طلای 22 عیار با علامت “916” مهر شده است.

طلای 22 عیار را می توان با علامت مشخصه “916” یا “.916” مهر کرد. اینها یکی از رایج ترین علامت های طلای 22 عیار  هستند.

 

نحوه خواندن علائم شناسایی طلا در جواهرات
نحوه خواندن علائم شناسایی طلا در جواهرات

کلام آخر

هنگامی که یاد گرفتید چگونه جواهرات خود را آزمایش کنید، می توانید تصمیمات آگاهانه تری برای خرید و فروش بگیرید. و این شما را به خریدار، فروشنده و مالک بهتر طلا تبدیل می کند.

اگر می‌خواهید درباره خرید و فروش طلا بیشتر بدانید ، ازسایت طلاسازی فتاحی دیدن کنید. ما خوشحال خواهیم شد که به هر سوالی که دارید پاسخ دهیم و یک ارزیابی جواهرات ارائه دهیم .

آیا می خواهید شروع به سرمایه گذاری در قطعات طلا کنید یا به دنبال حلقه نامزدی ، حلقه ازدواج و انواع دیگر جواهرات طلای زیبا هستید؟

ما می توانیم در آنجا نیز به شما کمک کنیم، از جمله طراحی قطعات سفارشی و تعمیر جواهرات . امروز با ما تماس بگیرید .

نحوه خواندن علائم شناسایی طلا در جواهرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *