الماس

 

الماس در شرایط دما و فشار بالا که تنها در 100 مایلی زیر سطح زمین وجود دارد، تشکیل می شود.اتم‌های کربن الماس در همه جهات اساساً به یک شکل پیوند دارند.

ماده معدنی دیگر، گرافیت، نیز تنها حاوی کربن است، اما فرآیند تشکیل و ساختار کریستالی آن بسیار متفاوت است.گرافیت آنقدر نرم است که می توانید با آن بنویسید، در حالی که الماس آنقدر سخت است که فقط می توانید آن را با یک الماس دیگر خراش دهید.

همچنین الماس یک از سنگ های طبیعی که برای ساخت جواهرات استفاده می شود.

تاریخچه الماس

تاریخچه الماس
تاریخچه الماس

الماس ها به عنوان اشیاء زیبای میل تاریخچه ای طولانی دارند. در قرن اول پس از میلاد، پلینی، طبیعت‌شناس رومی، اظهار داشت: (الماس نه تنها در بین سنگ‌های قیمتی، بلکه از همه چیز در این جهان ارزشمندترین است).

یک الماس قبل از اینکه به ویترین جواهرساز برسد باید چیزهای زیادی را طی کند. در اعماق زمین تحت گرما و فشار شدید تشکیل می شود. تا زمانی که به سطح زمین یا نزدیک آن برسد، به شدت به سمت بالا پرتاب می شود. طبیعت یا انسان به زور از مخفیگاه خود خارج شده است. سپس آن را شکافته و برش داده و صیقل داده تا زیبایی طبیعی آن بدرخشد.

هند 

عشق جهان به الماس از هند شروع شد، جایی که الماس از رودخانه ها و نهرهای این کشور جمع آوری می شد. برخی از مورخان تخمین می زنند که هند در اوایل قرن چهارم قبل از میلاد به تجارت الماس می پرداخت.

 

منابع این کشور مقادیر محدودی را برای بازاری به همان اندازه محدود به دست آورد: طبقات بسیار ثروتمند هند. اما به تدریج این موضوع تغییر کرد. الماس های هندی در کاروان هایی که به بازارهای قرون وسطایی ونیز می رفتند، همراه با سایر کالاهای عجیب و غریب به اروپای غربی راه یافتند. در دهه 1400، الماس به لوازم جانبی مد روز برای نخبگان اروپا تبدیل شد.

برزیل 

در اوایل دهه 1700، زمانی که ذخایر الماس هند رو به کاهش گذاشت، برزیل به عنوان یک منبع مهم مطرح شد. الماس ها در تشت های معدنچیان طلا کشف شد که در میان شن های رودخانه های محلی غربال می کردند. هنگامی که برزیل به پتانسیل کامل خود رسید، برای بیش از 150 سال بر بازار الماس تسلط داشت.

در حالی که منابع تغییر کردند، بازار الماس تکامل خود را تجربه کرد. طبقات حاکم قدیمی ،بزرگترین مصرف کنندگان الماس ،در اواخر دهه 1700 رو به افول بودند. تحولات سیاسی مانند انقلاب فرانسه به تغییراتی در توزیع ثروت منجر شد.

دهه 1800 ثروت روزافزونی را برای اروپای غربی و ایالات متحده به ارمغان آورد. کاوشگران اولین ذخایر بزرگ الماس آفریقای جنوبی را در اواخر دهه 1800 درست زمانی که تقاضای الماس افزایش یافت، کشف کردند.

در اوایل دهه 1900، دی بیرز (De Beers) حدود 90 درصد از تولید الماس خام جهان را کنترل می کرد.

تاریخچه الماس
تاریخچه الماس

داستان بازار مدرن الماس واقعاً در قاره آفریقا و با کشف الماس در سال 1866 در کیمبرلی آفریقای جنوبی آغاز می شود. سیسیل رودز، کارآفرین، دی بیرز معادن تلفیقی محدود را 22 سال بعد، در سال 1888 تأسیس کرد.

منابع آفریقای جنوبی بر بخش‌های زیادی از صنعت الماس تأثیر گذاشت. این امر به ویژه هنگامی که استخراج الماس از سطح به دورتر زیرزمین منتقل شد، صادق بود. به دلیل هزینه‌های هنگفت و بازده نسبتاً کم، منابع جدید توسعه تکنیک‌های استخراج کارآمدتر را مجبور کردند.

آنها نیاز به بازاریابی بهتر را ایجاد کردند. آنها همچنین به پیشرفت هایی دربرش و پرداخت منجر شدند. پیشرفت هایی که کارایی را افزایش داد، هزینه ها را کاهش داد و ظاهر سنگ های نهایی را بهبود بخشید.

 

تاریخچه الماس
تاریخچه الماس

آموزش ها : ،گوهر شناسی ،طراحی طلا و جواهر ،ریخته گری،دوره طلا جواهر سازی 


در دهه 1870، تولید سالانه الماس خشن بسیار کمتر از یک میلیون قیراط بود. در دهه 1920، این رقم حدود سه میلیون قیراط بود. پنجاه سال بعد، تولید سالانه به 50 میلیون قیراط نزدیک شد و در دهه 1990 از 100 میلیون قیراط در سال گذشت.

در پایان دهه 1970، مهمترین تولیدکنندگان الماس خام جهان آفریقای جنوبی، زئیر (که اکنون به جمهوری دموکراتیک کنگو تغییر نام داده است) و اتحاد جماهیر شوروی سابق بودند. در دهه 1980، تولید الماس با کیفیت بالاتر از روسیه و آفریقای جنوبی نسبتا ثابت بود، اما تولید الماس با کیفیت پایین در زئیر بیش از دو برابر شد.

در سال 1982، یک معدن جدید بسیار پربازده در بوتسوانا به تولید جهانی افزود. معدن جوانگ که منبع غنی الماس باکیفیت است، تولید بوتسوانا را به قدری افزایش داد که این کشور در بازیابی کل الماس به رتبه سوم جهان و از نظر ارزش الماس رتبه دوم رسید.

بوتسوانا

 

دی بیرز (De Beers) با دولت بوتسوانا برای خرید تولیدات معدن قرارداد بست و بوتسوانا تصمیم گرفت تا صنعت تراش الماس خود را بسازد.
استخراج جهانی الماس با کشف منابع در استرالیا در سال 1985 و ذخایر مهم جدید در شمال کانادا در سال 2000 به طور چشمگیری گسترش یافت.

بازار احتمالاً پس از سال 1990 به همان اندازه تغییر کرد که در سال های پس از کشف الماس در آفریقای جنوبی در سال 1866 و تأسیس آن تغییر کرد.
از دی بیرز (De Beers).

دهه 1990 منابع جدید هیجان انگیزی را به ارمغان آورد و رشد چشمگیر برخی از مراکز برش را تشویق کرد. همه اینها در حالی اتفاق می افتاد که اقتصاد جهانی به شدت در نوسان بود.

به عنوان یکی از شرکت کنندگان اصلی تجارت، دی بیرز (De Beers) نیز باید تغییر می کرد.
تاریخچه الماس
تاریخچه الماس

 


بیشتر بخوانید:سنگ های قیمتی چگونه ایجاد می شوند ،سنگ های طبیعی که برای ساخت جواهرات استفاده می شود.


دی بیرز (De Beers)امروزی شباهت کمی به دی بیرز (De Beers) در سال 1989 دارد. این شرکت نقش خود را به عنوان متولی عرضه الماس کاهش داد. الماس ها به جای اینکه در یک مسیر تک کانالی از دی بیرز (De Beers)وارد بازار شوند، اکنون از طریق کانال های متعدد وارد بازار می شوند.

با این حال همه چیز تغییر نکرد. الماس ها صرف نظر از مسیری که طی می کنند، همچنان از معادن از طریق مراکز برش و در نهایت به مشتریان خرده فروشی سرازیر می شوند.

شکوه الماس برای قرن ها مورد قدردانی بوده است، اما قبل از قرن بیستم دانش علمی زیادی در مورد آن وجود نداشت. از آن زمان، دانش الماس با تحقیقات شیمیدانان، فیزیکدانان، زمین شناسان، کانی شناسان و اقیانوس شناسان به طور پیوسته رشد کرده است.

تنها در 50 سال گذشته، دانشمندان چیزهای زیادی در مورد نحوه تشکیل الماس و نحوه انتقال آنها به سطح زمین آموخته اند. این دانش پیش‌بینی مکان‌های اکتشافات جدید الماس را آسان‌تر کرده است.

 

تاریخچه الماس
تاریخچه الماس

کلام آخر

الماس علاوه بر اینکه ارزشمندترین سنگ های قیمتی برای جواهرات است، از نظر علمی با ارزش ترین نمونه های اعماق زمین است. تفسیر کانی ها و تاریخچه تبلور آنها تصویری فوری از فرآیندهای زمین شناسی غیرقابل دسترس از بیش از 100 کیلومتر زیر زمین و اغلب از میلیاردها سال گذشته ارائه می دهد .
هیچ نمونه معدنی دیگری نمی تواند اطلاعاتی را برای تحقیق از چنین اعماق و از زمان های بسیار دور فراهم کند. تا همین اواخر، الماس‌های جواهری استثنایی مانند کولینان معروف یا قول لسوتو، با مجموعه‌ای از ویژگی‌های فیزیکی که آن‌ها را از سایر انواع الماس‌ها متمایز می‌کند، مبهم بودند و منشأ ناشناخته‌ای داشتند .

 

تاریخچه الماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.