طلا1

طلا gold

طلا یا زر فلزی نرم و شکل‌پذیر به رنگ زرد روشن و براق است

نماد شیمیایی این عنصر، Au از نام لاتین آن aurum به معنی «درخشش سپیده دم» گرفته شده‌است.

در مجاورت هوا و آب زنگ نمی‌زند و تیره نمی‌شود.

طلا  رسانای خوب گرما و جریان برق است.

ارزش طلا به دلیل کمیابی آن، کاربرد پذیری آسان، تصفیه راحت، مقاومت در مقابل زنگ زدن و خوردگی، رنگ متمایز، واکنش‌ناپذیری با سایر عناصر است.

 به دلیل این قابلیت  که طلا میتواند تا حد رشته‌های بسیار کوچکی درآید در ساخت جواهرات کاربرد بسیار مهمی دارد.

طلا علاوه بر ضرب سکه، ساخت جواهرات و کاربردهای سرمایه ای  ، کاربردهای گوناگون دیگری از جمله: دندان‌پزشکی، تولید شیشه‌های رنگی و صنایع الکترونیک دارد و با توجه به رسانایی الکتریکی بالا در سیم‌کشی الکتریکی کاربرد دارد.

طلا در برابر بیشتر اسیدها پایدار است اما در تیزاب سلطانی (نیترو-هیدروکلریک اسید) حل می‌شود نام «تیزاب سلطانی» برای توانایی حل کردن طلا است که انتخاب شده است.

gold

طلا معمولاً به صورت آلیاژ همراه با فلزات دیگر استفاده می‌شود. مس رایج‌ترین فلز برای ساخت آلیاژ طلاست و گاهی از فلزات دیگری مثل نقره، نیکل، و پالادیوم هم استفاده می‌شود. درصد طلای موجود در هر مصنوع فلزی به عنوان عیار طلا نامیده می‌شود که معمولاً از واحد ۲۴ یا واحد ۱۰۰۰ بیان می‌شود. مثلاً طلای ۱۸ عیار (۷۵۰) حاوی ۷۵ درصد طلاست و طلای ۹۰۰ شامل ۹۰ درصد طلاست.

واحد اندازه‌گیری طلا در بازار جهانی اونس تروا معادل ۳۱٫۱ گرم است.

شمش طلا

برای خرید یک طلای با کیفیت به نکات زیر توجه داشته باشید:
ارزش طلا به وسیله  خلوص آن تعیین می گردد. در واقع هر چه طلا از خلوص بیشتری برخوردار باشد، ارزش آن بالاتر است و قیمت بالاتری دارد. طلای خالص دارای عیار 24 می باشد. در واقع طلای 24 عیار، یک طلای 100 خالص است

 طلای 24 عیار بسیار نرم است و احتمال ابتلا به آلرژی و حساسیت نیز در استفاده از این نوع طلاها وجود دارد.
به همین علت اگر قصد دارید از طلا و جواهرات خود به مدت طولانی در روز استفاده نمایید بهتر است از طلایی با عیار 18 استفاده کنید که هم از دوام بیشتری داشته باشد و هم برای پوست شما آلرژی ایجاد نکند.

طلا1
برچسب گذاری شده در:            

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.