ریخته گری طلا

روش‌های ریخته‌گری طلا

از دیرباز انسان با ریختن مذاب فلزات درون قالب ، اقدام به ساخت قطعاتی مثل جواهرات می‌کرده است.

امروزه بیشتر جواهرات از طلا ساخته می‌شود ، چرا که این فلزات خصوصیات ظاهری و فیزیکی خاصی دارد که باعث می‌شود برای ساخت جواهرات و زیورآلات ایده‌آل باشد.

نکته‌ای که در ساخت جواهرات طلا وجود دارد این است که این جواهرات هنوز هم مثل گذشته با ریخته‌گری مذاب درون قالب ساخته می‌شوند.

 

وسایل مورد نیاز برای ریخته گری طلا :

  • بنزین
  • زیر پایه
  • قاب قالب
  • میله برنجی
  • لاستیک قالب
  • تیغه و کارد قالب

انواع روش های ریخته گری طلا :

1 ریخته گری طلا و جواهر به روش ماسه

۲ ریخته گری طلا و جواهر به روش سانتریفوژ

۳ ریخته گری طلا و جواهر به روش (ساکشن) مکشی

۴ ریخته گری طلا و جواهر به روش القایی

ریخته گری طلا و جواهر به روش ماسه

در این راه از مخلوط کردن ماسه با چسب های مخصوص که به وسیله ی حرارت و آتش محکم می شوند استفاده می شود. عمده ی کاربرد این روش برای جواهرات بزرگ و سکه های قیمتی می باشد زیرا این روش از دقت کمتری نسبت به لاست واکس برخوردار است.

در روند ماسه ای اول یک مدل از قطعه مد نظر درست می شود.

بعد این مدل را در وسط دو نیمه قالب شامل ماسه قرار می دهیم، آنگاه سوراخ هایی را برای راهگاه بارریز تعبیه می کنیم تا گداخته از آن ها به قالب وارد شود. بعد از آن، دو نیمه را باز میکنیم و مدل را بیرون می کنیم و مجدد آن را می بندیم. حالا با دو گیره از باز شدن قالب هنگام بار ریزی پیشگیری می کنیم و مذاب را در سوراخ باریز می ریزیم. در پایان پس از اتمام انجماد قطعه را خارج می کنیم و با برس آن را تمیز می کنیم.

ریخته‌گری به روش القایی

این نوع روش از طریق ماشین القایی و گاز آرگون انجام میگیرد.

در این روند سیلندر در درون ماشین القایی و دربوته ذوب قرار داده می‌شود بعد از آن طلای جامد را درون بوته ماشین قرار می‌دهند و درب آن را می‌بندند تا ماشین در چند دقیقه طلا را ذوب کند.

بعد از ذوب به کمک گاز آرگونی که از طریق ماشین مکش  شده ، عملیات تزریق فلز به درون سیلندر در شرایط خلاء انجام می‌ گیرد.

یکی از روش های رایج در ریخته گری طلا

تمام مراحل ریخته گیری طلا

بعد از درست کردن قالب اولیه به وسیله ی قالب ساز، روند ریخته گری طلا شروع می شود.

۱. در آغاز قالب اولیه را میان لاستیک های ویژه قرار می دهیم و آن را زیر لاستیک پز می گذاریم واز مدل اولیه قالب گیری می نماییم.

۲. سپس ریخته گری طلا و پس از سرد شدن لاستیک با بهره جویی از تیغ های ویژه ، لاستیک را با دقت و با حوصله و ظرافت به دو نیم جدا کرده و قالب اصلی را از میان آن بیرون می کنیم.

۳. بعد از بیرون کردن قالب اصلی حجم باقی مانده از جای آن ، خالی ماندگار خواهد بود. لاستیک های جدا و بریده شده را دوباره روی یکدیگر قرار می دهیم و از طریق دستگاه وابسته ، موم یا رزین مخصوص را به درون آن تزریق می کنیم. به این گونه میزان بیشتری از مدل اولیه، اما از نوع wax یا موم تکثیر می کنیم.

۴. موم های بیرون شده از لاستیک را در دور یک شاخه اصلی چسبیده و درون سیلندر مخصوص شاخه کرده و روی آن گچ مرتبط به همین کار را می ریزیم و روی دستگاه هواگیر قرار می دهیم تا حباب های احتمالی آن بیرون شود.

5. بعد آن را درون کوره ریخته گری طلا “موم زدا” قرار می دهیم تا با استفاده از حرارت کوره حین سرعت بخشیدن به خشک و سفت شدن گچ ، موم های درون گچ خارج و بیرون شوند.

به این طریق حجم باقی مانده از جای موم های خارج شده از میان گچ ، به شکل قالب های منفی مدل مورد منظور خواهد بود.

مراحل ریخته گری طلا
مراحل ریخته گری طلا

6. در مرحله پایانی ریخته گری طلا و جواهر سیلندر را درون کوره اصلی قرارمی دهیم وحرارت گچ سیلندر را به درجه حرارت ویژه رسانده و بعد طلای گداخته یا هر فلز دیگر را درون آن می ریزیم.

7. پس از پایان کار ریخته گری طلا و جواهر ، گچ ها را شکسته و مدل های فلزی را از شاخه جدا می کنیم.

با این نوع ریخته گری طلا حالا تعداد بیشتری از شکل اولیه داریم که با کمترین وقت ممکن ، ساخته شده اند. البته بعد از اتمام کار ریخته گری باید این نمونه ها به مرحله های بعدی تحویل گردد تا پس از بساب کاری ، جوشکاری ، مونتاژ کاری و غیره … برای نصب سنگ های قیمتی و مراحل بعدی آماده گردند.

ریخته گری طلا در آموزشگاه فتاحی

در آموزشگاه فتاحی به مانند آموزشگاه های دیگر طلا سازی آموزش ریخته گری در دوره ها توسط اساتید مجرب و کارآزموده ارئه می گردد.

ریخته گری طلا در آموزشگاه فتاحی
ریخته گری طلا در آموزشگاه فتاحی

 

ریخته گری طلا