تشخیص طلا ی اصل از بدل

تشخیص طلا ی اصل از بدل :آیا تا به حال کسی را پیدا کرده اید که سعی در فروش جواهرات یا شمش های طلا داشته باشد و احساس کنید که قیمت آن بیش از حد خوب است که واقعی باشد؟
از کجا می دانید که یک تکه نقرهرا طلایی نکرده باشد؟
طلا همیشه در فرهنگ های مختلف جایگاه ویژه ای داشته است.

تشخیص طلا ی اصل از بدل

تشخیص طلا ی اصل از بدل
تشخیص طلا ی اصل از بدل

بسیاری از خانم ها به خرید طلا و جواهرات علاقه بسیاری دارند اما در اکثر موارد فروشنده ها طلای تقلبی یا بدل را به مردم می فروشند.پس خریدار باید در مورد تشخیص طلا و جواهر از انواع بدلیجات اطلاع داشته باشد تا فریب نخورد. در ادامه این مقاله چند روش کاربردی برای تشخیص طلا ی اصل از بدل
را آورده ایم که امیدواریم مورد توجه تانقرار بگیرد.

طلای خالص چیست؟

تشخیص طلا ی اصل از بدل
تشخیص طلا ی اصل از بدل

 

ارزشی که روی جواهرات طلای خود می بینید تنها به میزان فلز در تولید آن و همچنین چند درصد طلای خالص 24 عیار بستگی دارد.

روند قیمت طلا در طول زمان منوط به تقاضای جهانی و نوسانات ارز است که می تواند تعیین ارزش واقعی آن را چالش برانگیز کند – شما باید قیمت فعلی طلا را بررسی کنید یا یک جواهرساز قابل اعتماد قیمت کالای خود را داشته باشید.

طلای خالص فلزی نرم است و برای مصارف جواهرات بسیار نرم است، زیرا وقتی فقط از طلای 24 عیار در ساخت آن استفاده می‌کنید، نمی‌توانید به راحتی، با اطمینان یا مقرون به صرفه آن را به شکل دلخواه درآورید.

در نتیجه، جواهرات طلا، بر حسب وزن، حاوی فلزات دیگری در درجات مختلف است – شما اعدادی مانند 18 عیار یا 14 عیار را می بینید که بر روی قطعات طلای خود مهر شده اند.

این بدان معناست که شما درصد مشخصی از طلای خالص را در جواهرات خود دارید. اعداد بالاتر به این معنی است که شما طلای خالص بیشتر و آلیاژهای کمتری دارید، در حالی که اعداد کمتر نشان می دهد که طلای خالص کمتری با محتوای فلزات آلیاژی طلا بیشتر دریافت می کنید.

در اینجا یک تفکیک کلی بر اساس قیراط آورده شده است:

1-طلای 24 عیار = 100% خالص
2-طلای 22 عیار = 91.7 درصد خالص
3-طلای 18 عیار = 75 درصد خالص
4-طلای 14 عیار = 58.33 درصد خالص

البته، شما برای مقدار طلایی که به دست می آورید، پرداخت خواهید کرد، بنابراین قیمت های نسبتاً بالاتری را برای طلای 24 عیار (100٪) نسبت به طلای 18 عیار خواهید دید.

9 روش تشخیص طلا ی اصل از بدل

در این قسمت از مقاله ما به 9 روش تشخیص طلا اصل از تقلبی پرداختیم که در زیر به آن اشاره شده است .برای اطلاعات بیشتر ازاین  روش با ما همراه شوید .

هنگام خرید طلا فاکتور دریافت کنید ودقت کنید همان کد طلا باشد.دراین راستا ما این اطمینان را به شما بخواهیم داد که تمامی محصولات فتاحی با طلای ۱۸ عیار و به صورت دستی ساخته و عرضه می‌شوند.

1.عددهای حک شده روی طلا را چک کنید

تشخیص طلا ی اصل از بدل
تشخیص طلا ی اصل از بدل

یکی ازروش های ‌تشخیص طلای اصل از بدل این که به عددها و کدهای حک شده بر روی آن رادقت کنیم. این اعداد به این منظور روی طلاها حک می‌شوند که اطلاعات کاملی در مورد این محصولات به خریداران و فروشندگان ارائه کنند.
اگر طلا را بررسی کردید و متوجه شدید یکی از کدهای ۳۷۵، ۵۰۰، ۹۹۹، ۹۵۸، ۹۱۶، ۷۵۰، ۵۸۵ و ۵۸۳ بر روی آن حک شده است مطمئن باشید محصولی که در دست دارید جزو مصنوعات طلااست .

2.تشخیص طلا با استفاده از آهنربا

تشخیص طلا ی اصل از بدل
تشخیص طلا ی اصل از بدل

برای شناخت طلای اصل که دراصل روکش طلا ندارد، می‌توانید از آهنربا استفاده کنید. طلا واقعی جذب آهنربا نمی‌شود؛ دراصل اگر قطعه طلا مورد نظرتان به آهنربا بچسبد یعنی اصل نیست و ناخالصی دارد.
حتی با واقعی بودن طلا امکان دارد برای تزیینات آن از فلزاتی استفاده شود که خاصیت آهنربایی دارند و همین سبب شود که بخشی از طلا به آهنربا بچسبد؛ بنابراین این شیوه نمی‌تواند راه حل مناسبی باشد.

3.انداختن طلا را در یک پارچ آب

تشخیص طلا ی اصل از بدل
تشخیص طلا ی اصل از بدل

ظرفی در اندازۀ خوب بردارید و آن را پر از آب کنید. دمای آب مهم نیست . طلای واقعی فلزی متراکم می باشد و صاف می‌رود ته ظرف، ولی طلای بدل سبک‌تر است و شناور می‌ماند؛ پس ، اگر رنگ شیء طلایی‌تان پس از خیس‌شدن تغییر کرد، اصل نیست.

4.چند قطره سرکه روی طلا بریزید

تشخیص طلا ی اصل از بدل
تشخیص طلا ی اصل از بدل

یکی دیگر از روش ها برای تشخیص طلای اصل این که آن را روی سطحی صاف بزاریم ، با قطره‌چکان چند قطره سرکه روش بریزید و ۱۵ دقیقه صبر بکنید. رنگ طلای واقعی بعد از این مدت نباید عوض شده باشد. می‌توانید طلای مورد‌نظر را ۱۵ دقیقه در ظرفی پر از سرکه هم بزارید . البته این شیوه خیلی توصیه نمی‌شود؛ چون امکان دارد به سنگ قیمتی چسبیده به طلا آسیب رسانده بشود.

5.تست طلا به وسیله ی یخ

طلا و نقره در عین حال که رسانای الکتریسیته خیلی قوی هستند رسانش گرمایی خوبی ( مخصوصا نقره ) نسبت به سایر فلزات را نیز دارا میباشند. به صورتی که اگر شما بر روی یک تکه یخ طلا و نقره ی خود را قرار دهید ( زیورآلاتی که دمای آن در حد دمای اتاق باشد )؛ مشاهده می کنید که سرعت ذوب یخ بالا می باشد که گویی شی داغی را روی آن قرار داده اید که این خاصیت اشاره به رسانش گرمایی خیلی قوی طلا و نقره اصل است .استفاده از این شیوه در خانه میسر است و می توانید به آسانی از آن در خانه و منزل خود استفاده کنید.

6.کشیدن طلا را بر روی سطح سرامیکی

تشخیص طلا ی اصل از بدل
تشخیص طلا ی اصل از بدل

خیلی از فلزات دارای ظاهری شبیه به طلا هستند. این مسئله، زمینه را برای کلاهبرداران و افراد سودجو فراهم می کند. به طور مثال در بسیاری از موارد، فلز برنج را جایگزین طلا کرده و به خریدارانی که اطلاعاتی کافی در باره طلا ندارن می‌فروشند.
برای تشخیص طلا از برنج می‌توانید آن را بر روی سطح سرامیکی بکشید. از آن جایی که طلا دارای بافتی نرم تر از برنج است بر روی سطح مورد نظر ردی بر جای خواهد گذاشت. به این ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که طلایی که خریداری کرده اید اصل است یاتقلبی .

7.تشخیص اصلی بودن طلا با اسید

روش تشخیص طلا از بدل
روش تشخیص طلا از بدل

طلا اغلب زمانی که با یک ماده اسیدی تماس داشته باشد دچار تغییر رنگ خواهد شد. شما هم باید از این خاصیت برای ارزیابی اصالت طلا استفاده کنیم. برای اینکار کافی است که یک قطره اسید را روی طلای خود بریزید.ماننداینکه اگر از قبل اقدام به خرید انگشتر طلا کرده اید و از اصالت آن مطمئن نیستید می توانید یک قطره اسید روی انگشتر بریزید اگر طلا اصل باشد میبایست که به رنگی متمایل به قرمز، سبز و یا قهوه ای دربیاید. اگر شاهد چنین تغییر رنگی نبودید به احتمال زیاد طلا تقلبی است.

8.استفاده از وایتکس

وایتکس یکی از روش های تشخیص طلا از بدل است ولی نکته منفی این روش این است که وایتکس سبب خوردگی طلا می شود.

در این روش کافی است یک قطره وایتکس را روی قسمتی از طلا بریزید اگر بعد از گذشت مدتی شاهد تغییر رنگ آن بخش به یکی از سه رنگ سبز، قهوه ای و یا قرمز شدید طلا اصلمی باشد اما اگر رنگ آن به سیاه متمایل شد بدل است.

9.روش تشخیص طلا از بدل با حرارت

یکی دیگر از نحوه ‌های تشخیص طلا از بدل در منزل استفاده از حرارتمی باشد ، البته منظور ما از حرارت آتش نیست. در این شیوه طلا را بر روی یک قطعه یخ در دمای اتاق قرار دهید. اگر طلا اصل باشد مدت زمان ذوب شدن یخ کاهش پیدا خواهد کرد و یخ با سرعت بسیاری آب می‌شود. ولی اگر طلا تقلبی باشد با این پدیده روبرو نخواهید بود. ناگفته نماند که نقره نیز مثل طلا رسانش حرارتی بالایی داشته و یخ را به سرعت آب می‌کند.

 

کلام آخر

فریب قطعات طلای تقلبی را نخورید فقط به این دلیل که مانند طلا می درخشد .از آنجایی که طلا بسیار گران و مورد جستجو است، کلاهبردارانی که سعی می کنند طلای تقلبی را به عنوان طلای واقعی به دست بیاورند، کم نیست.

آموزشگاه فتاحی  پرافتخارترین آموزشگاه طلا و جواهرسازی کشور باکسب اولین مدالیون مسابقات جهانی جواهرسازی،۱۱مدال طلا،۷مدال نقره و۶مدال برنز مسابقات کشوری ودهها مدال استانی اعطای دیپلم رسمی و بین المللی از سازمان آموزش فنی و حرفه ای. برای کسب اطلا ع از دوره های آموزشی و ثبت نظرات باماتماس بکیرید .

 

 

 

تشخیص طلا ی اصل از بدل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *