خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟

در این مقاله مقایسه ای بین دو نوع از این فرصت‌های سرمایه گذاری خواهیم داشت، خرید طلای دست دوم یا سکه؟
هر گرم طلا نرخ مشخصی دارد که به صورت روزانه در نوسان است و طی یک روز هم حتی نوسان می کند، مهمترین عوامل موثر بر نرخ هر گرم طلا، انس جهانی و نرخ دلار در داخل کشور است.

خرید طلای دست دوم یا سکه؟

خرید طلای دست دوم یا سکه؟
خرید طلای دست دوم یا سکه؟

طلا همیشه یکی از سرمایه گذاری‌های امن محسوب می شود و حتی در مواقعی که ریسک در سطوح اقتصاد کلان نیز بالا می رود، سرمایه‌ها به سمت این دارایی سوق پیدا می کند. انواع مختلفی از فرصت‌های سرمایه گذاری در طلا وجود دارد، همچون انواع سکه، طلای زینتی، شمش، صندوق و… .

 

خرید طلای نو

در زمانیکه شما اقدام به خرید طلای نو می کنید، هر گرم طلا به علاوه درصد مشخصی از مالیات و اجرت تولید می شود، برای نمونه اگر هر گرم طلا ۱ میلیون تومان باشد، بابت آن درصد مذکور شما رقم بالاتری را خواهید پرداخت، ضمن اینکه در هنگام فروش از نرخ روی تابلو از شما کمتر می خرند، درواقع اگر نرخ طلا ثابت باشد و شما امروز بخرید و فردا بفروشید عملا در ضرر هستید، لذا بنظر می رسد خریدن طلایی که اجرت کمتری بابت آن بپردازید به صرفه تر باشد و ضرر کمتری داشته باشید.

خرید طلای دست دوم

طلای کم اجرت یا دسته دوم از این نوع می باشد، طلا فروشی‌های متفاوت به صورت یکسان عمل نمی کنند اما درصد مازاد بر نرخ تابلوی هر گرم طلا، در خرید طلای کم اجرت بسیار کمتر می باشد (در حال حاضر به صورت تقریبی در حدود ۷ تا ۱۰ درصد و در حدود نصف طلای عادی). در حقیقت در خرید طلای نو شیوه محاسبه به ایت صورت است که نرخ هر گرم طلا به اضافه اجرت شده و این رقم در ۷ درصد ضرب می شود که در طلای دست دوم رقم اجرت دریافت نمی گردد.

 مقایسه طلای دست دوم و سکه 

اگر بخواهیم طلای دست دوم را با سکه و ارز مقایسه کنیم باید بگوییم که، خرید طلای دست دوم در مقایسه با سکه حاشیه سود و امن بیشتری دارد. بازار ارز در ایران افت و خیز بالایی دارد و به همین جهت نمی‌توان آن را برای سرمایه گذاری امن دانست. سکه نیز بی ثباتی بسیاری دارد و با هر اتفاقی در اقتصاد ایران و جهان، قیمت آن افت و خیز بالایی پیدا می‌کند و اضافه بر این قیمت آن در زمان فروش با قیمت آن در زمان خرید متفاوت است و امکان دارد با ضرر همراه باشد. البته این دو را در هنگام گرانی نیز به سختی می‌توانید بفروشید و این در حالی است که طلا را در وقت می‌توانید به پول نقد تبدیل کنید.

اشخاصی که به دنبال سود امن هستند و کمتر اهل ریسک کردن در سرمایه گذاری می باشند، اصولاً سراغ بانک‌ها و حساب‌های سود ده آنها می‌روند. ولی اوضاع اقتصادی و کاهش ارزش ریال در بازار جهانی، باعث شده که این نوع سرمایه گذاری خیلی برای آینده خوب نباشد و تنها زمان حال به شما سود دهد. اما طلای دست دوم همیشه سود دارد و هر زمان که اقدام به فروش آن کنید، برنده هستند..

خرید طلای دست دوم یا سکه؟
خرید طلای دست دوم یا سکه؟

مزیت سرمایه ‌گذاری در طلا دست دوم

برای اکثر مردم سرمایه ‌گذاری روی طلای دست دوم یا سکه صرفا یک سرمایه ‌گذاری سنتی روی طلا محسوب می شود. این سرمایه گذاری اغلب بدون اطلاع از امتیازت آن در بازار امروزی انجام می شود. امتیازات و مزیت های سرمایه ‌گذاری در بازار طلا دست دوم به شرح زیراست:

1.قیمت کمتر نسبت به طلای نو:

طلا دست دوم ظاهر پر زرق‌ و برق طلای نو را ندارد اما اجرت ساخت و مالیات به آن تعلق نمی‌گیرد. پس اگر ظاهر طلا زیاد برایتان اهمیت ندارد خرید طلا دست دوم بصرفه‌تر است.

2. قدرت انتخاب هنگام خرید:

تنوع مدل‌ها و سبک‌ها خرید را لذت بخش‌تر می‌کند. گاهی می‌توان طلاهای کلاسیک و عتیقه‌ را در میان تنوع طلا‌های دست دوم یافت.

3. خرید متناسب با سرمایه:

شما می‌توانید با توجه به میزان سرمایه خود طلاهایی با رنج قیمت متفاوت بخرید. با بودجه زیاد سراغ سرویس‌های طلا و با بودجه کم سراغ انگشترها بروید.

4. قابلیت نقد شوندگی بالا:

ویژگی طلای دست دوم آن است که می‌توان آن را در هر وقت تبدیل به پول نقد کرد. البته هنگام فروش طلا باید به نوسانات بازار توجه کرد.

5. عدم وجود محدودیت در خرید:

در هر وقت و با هر مقدار می‌توانید طلا دست دوم بخرید. هیچ محدودیتی بر این بازار حاکم نمی باشد، کافیست جهت خرید به یکی از طلا فروشی‌های معتبر مراجعه نمائید.

 

بیشتر بخوانید :11 دلیل برای سرمایه گذاری در طلا فیزیکی،اولین سابقه ی زری سکه ی طلا

 

خرید طلای دست دوم یا سکه؟
خرید طلای دست دوم یا سکه؟

معایب سرمایه ‌گذاری در طلا دست دوم

با همه مزیت های بیان شده، سرمایه ‌گذاری در طلای دست دوم ایرادهایی هم دارا می باشد. از جمله موارد ذکر شده در زیر:

1. شرایط سخت نگهداری:

بدون شک نگه‌داری مقدار زیادی از طلا و پول نقد در منزل ریسک دزدیده شدن را به دنبال دارد. پیشنهاد این است که از نگه‌داری چیزهای پرارزش در منزل خود داری کرده و از صندوق امانات استفاده نماتئید.

2. تاثیرپذیری طلا از شوک‌های اقتصادی:

امروزه طلای دست دوم هم مشابه بقیه موارد با نوسانات بالا در بازار رو به رو است و نیز مستقیماً تحت تاثیر شرایط سیاسی و اقتصادی می باشد. بنابراین با بوجود آمدن هر تحولی در جهان و ایران نرخ آن تغییر می‌کند. البته نوساتات طلا نسبت به سکه و نسبتا کمتر است.

خرید طلای دست دوم یا سکه؟
خرید طلای دست دوم یا سکه؟

مزایای سرمایه‌ گذاری در سکه

بازار سکه با مزایای زیادی درهمه زمان مورد توجه سرمایه‌ گذاران است. این مزایا به شرح زیر می باشد:

1.نقد شوندگی بالا:

همانطور که اشاره شد، طلای دست دوم یا سکه را هر وقت می‌توان فروخت، و خرید و فروش آن هر روز در حال افزایش می باشد.

2.نرخ سودآوری بالا:

اصلی ترین علت علاقه‌ سرمایه‌ گذاران به خرید و فروش سکه، نرخ سود بالای سکه می باشد و نیز جهت شروع سرمایه‌ گذاری نیاز به سرمایه‌ هنگفت نمی باشد، و می‌توان از نیم سکه و ربع سکته آغاز نمود.

3. اطمینان از کیفیت:

سکه‌های وکیوم شده که تحت نظر بانک مرکزی به فروش می‌رسند تا حد بسیار بالایی اندازه خرید سکه‌های تقلبی را کم کرده است. این امر اطمینان خاطر بیشتری را در خریدار بوجود اورده‌ است.

خرید طلای دست دوم یا سکه؟
خرید طلای دست دوم یا سکه؟

معایب سرمایه‌ گذاری در سکه

در همه بازار‌ها اضاافه بر مزیت هایی که برای سرمایه گذاری وجود دارد ایرادهایی هم دیده می‌شود که بازار سکه مستثنا از این قضیه نمی باشد. آن معایب ازجمله شامل موارد زیر هستند:

 

1.ریسک در نگهداری:

مشابه طلای دست دوم نگهداری سکه در منزل ریسک‌ سرقت را به همراه دارا می باشد و لازم است از صندوق امانات برای نگهداری و حفظ آن استفاده نمود. هر چند این کار امکان دارد فروش فوری آن را به تاخیر بیاندازد.

2.نوسان بسیار:

نواسانات بالا در بازار سکه بر هیچ کس پوشیده نیست. در وضعیت امروزی قیمت سکه به شدت تحت تاثیر نرخ ارز می باشد که خود در بی‌ثباتی است. اضافه بر آن هر تحولی در حالت سیاسی اقتصادی ایران و جهان می تواند باعث بالا پایین شدن قیمت سکه شود.

3. محدودیت در خرید:

با توجه به تحولات اخیر، بازار سکه با محدودیت خرید در بازار مواجه است. سرمایه ‌گذار هر بار می‌تواند تعداد محدودی سکه را خریداری نماید و اگر خرید انبوه داشته باشد با مشکل روبه‌رومی شود.

کلام آخر 

در این مقاله به بررسی مزایا ومعایب خرید طلای دست دوم یا سکه؟ پرداختیم بادر نظر گرفتن تمام موارد می توانید تصمیم بگیرید که شما می خواهید کدام را انتخاب کنید .

خرید طلای دست دوم یا سکه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *