کاربرد های طلا

کاربردهای فراوان طلا

جایگزینی برای طلا و کاهش استفاده به دلیل کمیاب بودن و قیمت بالای آن ، سازندگان همیشه به دنبال راه هایی برای کاهش مقدار طلای مورد نیاز برای ساخت یک شی یا جایگزینی فلزی ارزان قیمت هستند.

فلزات پایه که با آلیاژهای طلا روکش شده اند به عنوان راهی برای کاهش میزان طلای مورد استفاده در جواهرات و اتصالات الکتریکی مورد استفاده قرار گرفته اند. این اقلام به طور مداوم برای کاهش مقدار طلای مورد نیاز و حفظ استانداردهای کاربردی خود دوباره طراحی می شوند.

کاربردهای فراوان طلا
کاربردهای فراوان طلا

کمی از تاریخ طلا

هنگامی که کاشفان اسپانیایی برای اولین بار وارد “دنیای جدید” شدند ، با مردم بومی آمریکای جنوبی ملاقات کردند .

این دو فرهنگ با اقیانوس وسیعی از هم جدا شده بودند ، آنها هرگز یکدیگر را لمس نکرده بودند ، آنها به زبان های مختلف صحبت می کردند و زندگی کاملا متفاوتی داشتند.

با این حال آنها یک چیز مشترک داشتند. هر دو برای طلا بسیار احترام قائل بودند و از آن برای ساختن برخی از مهمترین اشیاء خود استفاده می کردند.

در طول تاریخ سیاره ما ، تقریباً هر فرهنگ تثبیت شده از طلا برای نماد قدرت ، زیبایی ، خلوص و موفقیت استفاده کرده است. امروزه ما همچنان از طلا برای مهم ترین اشیاء خود استفاده

می کنیم : حلقه های ازدواج ، مدال های المپیک ، اسکار ، گرمی ، پول.

هیچ ماده دیگری با همین نادر بودن جایگاه قابل مشاهده و برجسته ای در جامعه ما ندارد.

جواهرات : استفاده اولیه از طلا

هزاران سال است که از طلا برای ساخت اشیاء زینتی و جواهرات استفاده می شود. کار کردن قطعات طلا که در یک جریان یافت می شود بسیار آسان است و احتمالاً یکی از اولین فلزاتی است که توسط انسان استفاده شده است.

امروزه بیشتر طلایی که تازه استخراج شده یا بازیافت می شود در ساخت جواهرات استفاده

می شود. حدود 78 درصد از طلای مصرفی سالانه در ساخت جواهرات استفاده می شود.

هزاران سال است که از طلا برای ساخت اشیاء زینتی و جواهرات استفاده می شود. کار کردن قطعات طلا که در یک جریان یافت می شود بسیار آسان است و احتمالاً یکی از اولین فلزاتی است که توسط انسان استفاده شده است. امروزه بیشتر طلایی که تازه استخراج شده یا بازیافت می شود در ساخت جواهرات استفاده می شود. حدود 78 درصد از طلای مصرفی سالانه در ساخت جواهرات استفاده می شود.

طلای مالی: سکه ، شمش ، پشتوانه

خواص ویژه طلا آن را برای ساخت جواهرات عالی می کند. این موارد عبارتند از : درخشندگی بسیار بالا.

رنگ زرد مطلوب ؛ لکه دار کردن مقاومت ؛ قابلیت کشیده شدن به سیم ، چکش کاری به ورق یا ریخته گری به شکل.

اینها همه ویژگی های یک فلز جذاب است که به راحتی به اشیاء زیبا تبدیل می شود. عامل بسیار مهم دیگری که استفاده از طلا را به عنوان فلز جواهر می طلبد سنت است. انتظار می رود اشیاء مهمی از طلا ساخته شوند.

طلای خالص آنقدر نرم است که نمی تواند در برابر فشارهای وارده به بسیاری از جواهرات مقاومت کند.

صنعتگران آموختند که آلیاژ طلا با سایر فلزات مانند مس ، نقره و پلاتین دوام آن را افزایش

می دهد. از آن زمان، بیشتر طلایی که برای ساخت جواهرات استفاده می شود، آلیاژی از طلا با یک یا چند فلز دیگر است.

آلیاژهای طلا در هر واحد وزن ارزش کمتری نسبت به طلای خالص دارند. یک استاندارد تجاری به نام “کاراتاژ” برای تعیین محتوای طلای این آلیاژها ایجاد شد. طلای خالص به عنوان طلای 24 عیار شناخته می شود و تقریباً همیشه با “24K” مشخص می شود. آلیاژی که 50 درصد وزن آن طلا است به طلای 12 عیار (24/12) معروف است و با علامت “12K” مشخص می شود. آلیاژی که حاوی 75 درصد وزن طلا است، 18 عیار (18/24 = 75 درصد) است و با علامت “18K” مشخص شده است. به طور کلی ، جواهرات با عیار بالا نرم تر و مقاوم تر در برابر کدر شدن هستند ، در حالی که زیورآلات با عیار پایین در برابر کدر شدن قوی تر و مقاومت کمتری دارند. مخصوصاً زمانی که با تعریق تماس دارند.

آلیاژ طلا با فلزات دیگر رنگ محصولات نهایی را تغییر می دهد.آلیاژ 75 درصد طلا، 16 درصد نقره و 9 درصد مس طلای زرد را به دست می‌دهد. طلای سفید آلیاژی از 75% طلا ، 4% نقره، 4% مس و 17% پالادیوم است. سایر آلیاژها فلزات صورتی ، سبز ، هلویی و حتی سیاه رنگ را تولید می کنند.

از آنجایی که طلا ارزش بالایی دارد و عرضه بسیار محدودی دارد ، از دیرباز به عنوان وسیله مبادله یا پول مورد استفاده قرار می گرفته است. اولین استفاده شناخته شده از طلا در معاملات به بیش از 6000 سال برمی گردد. معاملات اولیه با استفاده از قطعات طلا یا نقره انجام می شد. نادر بودن ، سودمندی و مطلوبیت طلا آن را به ماده ای با ارزش بلندمدت تبدیل می کند. طلا برای این منظور خوب عمل می کند زیرا ارزش بالایی دارد و بادوام ، قابل حمل و به راحتی قابل تقسیم است.

برخی از چاپ های اولیه پول کاغذی با طلایی که به ازای هر واحد پولی که در گردش قرار

می گرفت ، نگهداری می شد. ایالات متحده یک بار در “استاندارد طلا” استفاده می شود و حفظ ذخایر طلا به عقب هر دلار کاغذ در گردش است.

 

بر اساس این استاندارد طلا ، هر شخصی می‌توانست ارز کاغذی را به دولت ارائه کند و در ازای آن ارزش برابری طلا را مطالبه کند. استاندارد طلا زمانی توسط بسیاری از کشورها استفاده می شد ، اما در نهایت بسیار دست و پا گیر شد و دیگر توسط هیچ کشوری استفاده نمی شود.

طلایی که به‌عنوان پشتوانه مالی برای ارز استفاده می‌شود، اغلب به شکل شمش‌های طلا نگهداری می‌شد که به «شمش طلا» نیز معروف است. استفاده از شمش های طلا هزینه های تولید را به حداقل رساند و امکان جابجایی و ذخیره سازی راحت را فراهم کرد. امروزه بسیاری از دولت ها ، افراد و موسسات سرمایه گذاری طلا را به شکل مناسب شمش انجام می دهند.

کاربرد طلا در الکترونیک

مهمترین کاربرد صنعتی طلا در ساخت لوازم الکترونیکی است.

دستگاه های الکترونیکی حالت جامد از ولتاژها و جریان های بسیار کم استفاده می کنند که به راحتی در اثر خوردگی قطع می شوند یا در نقاط تماس کدر می شوند.

طلا رسانای بسیار کارآمدی است که می تواند این جریان های کوچک را حمل کند و عاری از خوردگی بماند. قطعات الکترونیکی ساخته شده با طلا بسیار قابل اعتماد هستند. طلا در کانکتورها، کنتاکت های سوئیچ و رله، اتصالات لحیم کاری، سیم های اتصال و نوارهای اتصال استفاده می شود.

تقریباً در هر دستگاه الکترونیکی پیچیده از مقدار کمی طلا استفاده می شود. این شامل تلفن های همراه، ماشین حساب، دستیارهای دیجیتال شخصی، واحدهای سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) و سایر دستگاه های الکترونیکی کوچک است. اکثر وسایل الکترونیکی بزرگ مانند تلویزیون نیز حاوی طلا هستند.

یکی از چالش های استفاده از طلا در مقادیر بسیار کم در دستگاه های بسیار کوچک ، از دست دادن فلز از جامعه است. سالانه نزدیک به یک میلیارد گوشی تلفن همراه تولید می شود و بیشتر آنها حاوی حدود پنجاه سنت طلا هستند. میانگین عمر آنها کمتر از دو سال است و تعداد کمی از آنها در حال حاضر بازیافت می شوند. اگرچه مقدار طلا در هر دستگاه کم است ، اما تعداد بسیار زیاد آنها به مقدار زیادی طلای بازیافت نشده تبدیل می شود.

کاربرد طلا در الکترونیک
کاربرد طلا در الکترونیک

کاربرد طلا در کامپیوتر

طلا در بسیاری از مکان‌ها در رایانه‌های رومیزی یا لپ‌تاپ استاندارد استفاده می‌شود. انتقال سریع و دقیق اطلاعات دیجیتال از طریق کامپیوتر و از یک جزء به جزء دیگر نیازمند یک هادی کارآمد و قابل اعتماد است. طلا بهتر از هر فلز دیگری این الزامات را برآورده می کند. اهمیت کیفیت بالا و عملکرد قابل اعتماد هزینه بالا را توجیه می کند.

کانکتورهای لبه ای که برای نصب ریزپردازنده و تراشه های حافظه روی مادربرد استفاده می شوند و کانکتورهای دوشاخه و سوکت مورد استفاده برای اتصال کابل ها همگی حاوی طلا هستند. طلای موجود در این اجزا عموماً روی فلزات دیگر آبکاری می شود و با مقادیر کمی نیکل یا کبالت آلیاژ می شود تا دوام را افزایش دهد.

کاربرد طلا در کامپیوتر
کاربرد طلا در کامپیوتر

کاربرد طلا در دندانپزشکی

آن به عنوان پرکننده دندان چگونه عمل می کند؟ نه خیلی خوب… دندانپزشک شما به ابزار آهنگری نیاز دارد، لبخند شما چند روز پس از پر کردن زنگ زده می شود و باید به طعم آهن عادت کنید. حتی با هزینه بسیار بالاتر، طلا به دلیل عملکرد عالی و جذابیت زیبایی در دندانپزشکی استفاده می شود. آلیاژهای طلا برای پر کردن، روکش‌ها، بریج‌ها و دستگاه‌های ارتودنسی استفاده می‌شوند. طلا در دندانپزشکی استفاده می شود زیرا از نظر شیمیایی بی اثر است، حساسیت زا نیست و به راحتی برای دندانپزشک کار می کند.

طلا در اوایل 700 سال قبل از میلاد در دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. “دندانپزشکان” اتروسکی از سیم طلا برای بستن دندان های جایگزین در دهان بیماران خود استفاده می کردند. احتمالاً در دوران باستان از طلا برای پر کردن حفره ها استفاده می شده است. با این حال ، هیچ سند یا مدرک باستان شناسی برای استفاده از طلا تا کمی بیش از 1000 سال پیش وجود ندارد.

تا اواخر دهه 1970 از طلا بسیار سخاوتمندانه در دندانپزشکی استفاده می شد. افزایش شدید قیمت طلا در آن زمان انگیزه توسعه مواد جایگزین شد. با این حال ، مقدار طلای مورد استفاده در دندانپزشکی دوباره شروع به افزایش می کند. برخی از انگیزه‌های این امر ناشی از نگرانی ‌هایی است که فلزات کم‌تر ممکن است تأثیر نامطلوبی بر سلامت طولانی‌مدت داشته باشند.

کاربرد طلا در دندانپزشکی
کاربرد طلا در دندانپزشکی

کاربرد طلا در هوافضا

اگر قرار است میلیاردها دلار برای وسیله نقلیه‌ای خرج کنید که هنگام راه‌اندازی آن در سفری سفر می‌کند که امکان روغن‌کاری ، نگهداری و تعمیر آن کاملاً صفر است ، ساخت آن با مواد بسیار قابل اعتماد ضروری است. دقیقاً به همین دلیل است که در هر وسیله فضایی که ناسا پرتاب

می کند، از طلا به صدها روش استفاده می شود.

طلا در مدار استفاده می شود زیرا یک هادی و اتصال دهنده قابل اعتماد است. علاوه بر این، بسیاری از قطعات هر وسیله نقلیه فضایی با فیلم پلی استر با روکش طلا نصب شده اند. این فیلم تابش مادون قرمز را منعکس می کند و به تثبیت دمای فضاپیما کمک می کند. بدون این پوشش ، قسمت های تیره رنگ فضاپیما مقادیر قابل توجهی گرما را جذب می کند.

طلا همچنین به عنوان روان کننده بین قطعات مکانیکی استفاده می شود. در خلاء فضا ، روان کننده های آلی تبخیر می شوند و توسط تشعشعات شدید فراتر از جو زمین تجزیه می شوند. طلا دارای استحکام برشی بسیار پایینی است و یک لایه نازک از طلا بین قطعات متحرک حیاتی به عنوان روان کننده عمل می کند – مولکول های طلا تحت نیروهای اصطکاک از کنار یکدیگر

می لغزند و این یک عمل روان کننده را فراهم می کند.

استفاده از طلا در جوایز و نمادهای وضعیت

برای ساختن تاج پادشاه از چه فلزی استفاده می شود؟ طلا! این فلز برای استفاده انتخاب شده است زیرا طلا بالاترین ارزش را دارد. ساختن تاج پادشاه از فولاد بی معنی است حتی اگر فولاد قوی ترین فلز است. طلا برای استفاده در تاج پادشاهی انتخاب می شود زیرا فلزی است که با بالاترین احترام و جایگاه همراه است.

طلا با بسیاری از ویژگی های مثبت همراه است. خلوص یکی دیگر از ویژگی های مرتبط با طلا است. به همین دلیل ، طلا فلز انتخابی برای اشیاء مذهبی است. صلیب ها ، ظروف عشایری و سایر نمادهای مذهبی به همین دلیل با طلا ساخته می شوند.

تقریباً در هر نوع مسابقه ای از طلا به عنوان مدال یا جام برنده مقام اول استفاده می شود. به نفرات اول بازی های المپیک مدال طلا داده می شود. جوایز اسکار جوایز طلایی هستند. جوایز گرمی موسیقی از طلا ساخته شده است. همه این دستاوردهای مهم با جوایز ساخته شده از طلا تجلیل می شود.

کاربرد طلا در شیشه سازی

طلای مورد استفاده در شیشه : از طلا در شیشه های ساختمانی تخصصی استفاده می شود.

طلا در تولید شیشه کاربردهای زیادی دارد. اساسی ترین کاربرد در شیشه سازی استفاده از رنگدانه است. مقدار کمی طلا در صورت معلق بودن در شیشه هنگام بازپخت ، رنگ یاقوتی

غنی ایجاد می کند.

طلا همچنین هنگام ساخت شیشه های ویژه برای ساختمان ها و موارد تحت کنترل آب و هوا استفاده می شود. مقدار کمی طلا که در داخل شیشه پراکنده شده یا روی سطح شیشه پوشانده شده است، تابش خورشید را به بیرون منعکس می کند، به ساختمان ها کمک می کند در تابستان خنک بمانند، و گرمای داخلی را به داخل منعکس کرده و به آنها در گرم ماندن در زمستان کمک می کند.

کاربرد طلا در شیشه سازی
کاربرد طلا در شیشه سازی

تذهیب طلا و ورق طلا

طلا بالاترین قابلیت چکش خواری را در بین هر فلزی دارد. این کار باعث می شود که طلا به ورقه هایی با ضخامت چند میلیونم اینچ تبدیل شود. این ورقه های نازک که به عنوان “برگ طلا” شناخته می شوند را می توان روی سطوح نامنظم قاب عکس، قالب گیری یا مبلمان اعمال کرد.

از ورق طلا در سطوح خارجی و داخلی ساختمان ها نیز استفاده می شود. این یک پوشش بادوام و مقاوم در برابر خوردگی ایجاد می کند. یکی از چشم نوازترین کاربردهای ورق طلا بر روی گنبد بناهای مذهبی و دیگر بناهای مهم است. هزینه این “مواد سقف” در هر فوت مربع بسیار بالا است. با این حال، هزینه طلا تنها چند درصد از کل هزینه پروژه است. بیشتر هزینه ها صرف نیروی کار صنعتگران بسیار ماهر می شود که از ورق طلا استفاده می کنند.

کاربردهای طلا در آینده

طلا  خیلی گران است که به طور اتفاقی استفاده نمی شود. در عوض به عمد و تنها زمانی استفاده می‌شود که جایگزین‌های ارزان‌تر را نتوان شناسایی کرد. در نتیجه، هنگامی که استفاده از طلا یافت می شود، به ندرت برای فلز دیگری رها می شود. این بدان معناست که تعداد استفاده از طلا در طول زمان افزایش یافته است.

بیشتر روش‌هایی که امروزه از طلا استفاده می‌شود تنها در دو یا سه دهه اخیر توسعه یافته است. این روند احتمالا ادامه خواهد داشت. از آنجایی که جامعه ما به مواد پیچیده و قابل اطمینان بیشتری نیاز دارد، استفاده ما از طلا افزایش خواهد یافت. این ترکیب تقاضای رو به رشد، جایگزین های کم و عرضه محدود باعث می شود ارزش و اهمیت طلا در طول زمان به طور پیوسته افزایش یابد. این واقعاً یک فلز آینده است.

کاربردهای طلا در آینده
کاربردهای طلا در آینده

جایگزینی برای طلا و کاهش استفاده

به دلیل کمیاب بودن و قیمت بالای آن، سازندگان همیشه به دنبال راه هایی برای کاهش مقدار طلای مورد نیاز برای ساخت یک شی یا جایگزینی فلزی ارزان قیمت هستند. فلزات پایه که با آلیاژهای طلا روکش شده اند به عنوان راهی برای کاهش میزان طلای مورد استفاده در جواهرات و اتصالات الکتریکی مورد استفاده قرار گرفته اند. این اقلام به طور مداوم برای کاهش مقدار طلای مورد نیاز و حفظ استانداردهای کاربردی خود دوباره طراحی می شوند.

کاربرد های طلا