چرخ نورد

چرخ نورد rolling-machine

چرخ نورد دستگاهی است که دارای دو غلطک بوده و جهت تخت و باریک کردن ضخامت فلز از آن استفاده میشود. این دستگاه دارای دو نوع برقی و دستی می باشد و برای تغییر شکل شمش به مفتول به کار میرود.

نورد کردن یک فرایند تغییر شکل بر روی شمش طلا و نقره به شمار می آید و جزو مراحلی است که هر طلاساز باید در ساخت زیور از آن استفاده نماید. چرخ نورد ضخامت فلز را کاهش داده و آن را در اندازه دلخواه و مناسب برای طلاساز در می آورد. چرخ نورد دارای غلتکهایی از جنس فولاد است که با استفاده طولانی مدت خراب نمیشود و سالها میتوان از آن استفاده کرد.

* کار با دستگاه نورد

نورد مفتول :شمش از یک طرف بین غلتکهای نورد وارد می شود . فاصله غلتکها بایستی به اندازه ای باشد که بتوانند شمش را با اصطکاک به وجود آمده نگه دارند .

در چرخ نورد دستی در صورت لزوم با تمام قوا اهرم دستی چرخانده می شود این در حالیست که شمش با یک دست به طرف غلتکهای نورد فشار داده می شود و با دست دیگر اهرم دستی را آن قدر می چرخانند تا غلتکهای نورد آن را بگیرند . اکنون می­توان با شدت غلتکهای نورد را به حرکت در آورد. بدین ترتیب فلز از میان دستگاه نورد عبور کرده و می­توان در طرف دیگر آن را مجددا دریافت نمود. در نورد برقی نیاز به چرخاندن دسته نورد نیست و غلطکها به صورت اتوماتیک شروع به چرخیدن مینمایند. جلو و عقب رفتن غلطک ها توسط یک اهرم دیگر انجام میگیرد که شما میتوانید با چرخاندن کلید به سمت راست و چپ محور چرخیدن را تغییر دهید.

نکات مهم جهت مراقبت از دستگاه چرخ نورد :

1-  از نورد کردن مواد سخت و شکننده مانند اجزاء فولادی سخت شده و یا فلزی , که دارای پوسته سوخته شده است پرهیز گردد. 2-باقیمانده های بوراکس (هر گونه اسید) از قطعات پاک شوند. 3- مواد قبل از نورد خوب خشک شوند . 4- غلتکهای نورد به طور یکنواخت مورد استفاده قرار گیرند تا تنها در وسط ساییده نشوند .

چرخ نورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.