سنگ چشم ببر

سنگ چشم ببر

چشم‌ببری (به انگلیسی: Tiger’s eye) با فرمول شیمیایی SiO2 نوعی از سنگ‌های قیمتی است. چشم‌ببری معمولاً یک سنگ دگرگونی با رنگ‌های طلایی و قرمز و قهوه‌ای و جلایی ابریشمی است که در آن اثری معروف به اثر چشم گربه دیده می‌شود. انواع سبز- خاکستری این سنگ‌ها کوارتز چشم‌گربه‌ای نامیده می‌شوند. انواع قهوه‌ای تیره این سنگ چشم‌گاوی نامیده می‌شوند. نوع کاملاً سیلیسی‌شده و آبی‌رنگ سنگ چشم‌ببری نیز وجود دارد که چشم شاهین نامیده می‌شود.

سنگ چشم ببر

سنگ چشم ببر (Tiger’s Eye) یکی از سنگ‌های نیمه قیمتی، خاص و چشم‌نواز است که در تهیه زیورآلات کاربرد بسیاری داشته است. این سنگ به‌صورت لایه‌ای از رسوبات آهن و اکسید آهن ایجاد شده است و از انباشت کوارتز قهوه‌ای تیره و طلایی به‌ دست‌ آمده است. سختی سنگ چشم ببر بین ۶.۵ تا ۷ MOH هست و وزن مخصوص آن ۲.۶۴-۲.۷۱ است که فرمت شکستگی رشته‌ای داشته و بدون فلورسانس هست. عموما این سنگ در آفریقای جنوبی و تایلند بیشتر یافت می‌شود و با آن که بزرگ‌ترین معادن این سنگ در کشورهایی مانند هند، استرالیا، کانادا، چین و اسپانیا است، تمام نقاط زمین یافت می‌شود و تنها میزان خلوص، نوع دسترسی متفاوت است.

سنگ چشم ببر

این سنگ در قدیم برای رفع چشم‌زخم استفاده می‌شده است و نماد خوشبختی و ثروت هست. همچنان که از نام آن برمی‌آید، این سنگ مرتبط با ببر است و به همین دلیل سربازان رومی از آن برای افزایش شجاعت و محافظت در برابر دشمنان خود از آن استفاده می‌کردند. در مصر باستان این سنگ را به خدایان زمین و آسمان هدیه می‌دادند و از آن برای ساخت چشم بت‌های خود بهره می‌برند. در چین از سنگ چشم ببر برای احیا و بازگرداندن انرژی بخصوص در یین و یانگ استفاده می‌کردند. در آفریقا از این سنگ برای تعیین صحت‌وسقم و راست‌گویی طرف مقابل استفاده می‌شده است.

سنگ چشم ببر

از لحاظ روانی معتقدند که این سنگ جاذب ثروت و شانس است و برای فرد اتفاقات خوبی رخ می‌دهد. به جهت گرمای ذاتی سنگ، ترس و اضطراب را دور کرده و تمرکز فرد را افزایش می‌دهد. سنگ چشم ببر روی چاکراهای سوم، دوم و اول (به ترتیب تأثیر) مؤثر هست و از این نیرو، باعث حفظ تعادل جسم و روح، افزایش خلاقیت و افزایش استقامت و توان می‌شود. این سنگ با ایجاد تعادل هورمونی موجب رفع خستگی، سرزندگی و شادابی فرد می‌شود و با ایجاد انرژی، اراده فرد را تقویت می‌کند. از لحاظ جسمانی نیز، سنگ چشم ببر، عملکرد ریه ها، روده و کلیه را بهبود می‌بخشد و بیماری‌های مزمن را رفع می‌کند.

سنگ چشم ببر
برچسب گذاری شده در:            

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.