حدیده

حدیده draw plates

ابزاری است که برای باریک کردن مفتول طلا و نقره با قطرهای مختلف و به شکل استوانه به اندازه دلخواه به کار میرود.

حدیده کشی بر این اساس است که یک مفتول یا سیم را که نوک آن تیز شده است از میان سوراخ های (ریز تا درشت) عبور میدهند ( کشیده میشود) تا ضخامت و اندازه آن کاهش یافته و به اندازه دلخواه درآید.

حدیده
حدیده کش 2

حدیده از جنس فولاد ساخته شده و صفحه ای است که در آن سوراخ هایی در 3 ردیف به شکل یکسان ایجاد شده و اندازه هر سوراخ از سوراخ دیگر کوچک تر است. برخی از ردیف ها در حدیده برای تولید مفتول گرد تعبیه شده است. برخی از حدیده ها دارای سوراخ هایی هستند که دارای شکل های مربع ،مستطیل، مثلث و چاقویی است که با توجه به نوع کار میتوان از آنها استفاده کرد.  

در هر بار حدیده کشی معمولا طلاسازان از موم برای سهولت در کشش مفتول استفاده میکنند ، بیشتر اوقات ذرات موم در هنگام حدیده کش روی حدیده باقی می مانند که این امر کاملا طبیعی و عادی است . با توجه به میزان استفاده از حدیده میتوانید در هر ماه یکبار آن را تمیز کرده و چون ذرات موم معمولا به فلز آغشته هستند آن ها را ذوب کرده و ذرات فلزچسبیده به حدیده را ازآن جدا نمایید. معمولا ذرات موم با بنزین به راحتی شسته میشود.

حدیده کش

شما میتوانید حدیده را بین دو فک یا گیره نگهدارنده روی میز ببندید البته میتوان حدیده را موقع کار با هر دو دست نگه داشت ولی این عمل اطمینان شما را در هنگام کار بالا میبرد.

55bb78b907b29-draw-plate
حدیده کشی
حدیده کشی2
حدیده
برچسب گذاری شده در:            

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.